Безкоштовно

Проблеми безробіття і його подолання в ЗМІ України

views 76

Завдання. Розкрийте тему (5-6 сторінок з прикладами статей і назвами теле- чи радіопередач) «Проблеми безробіття і його подолання в ЗМІ України».

Для розкриття теми безробіття в Україні було застосовано такі джерела, як всеукраїнська газета «День», новинні блоки «ТСН» (Канал «1+1»), «Вікна-Новини» (Канал «СТБ»), новини запорізького телеканалу «Алекс», а також радіопрограми «Новини ВВС», «Радіо Ера». Розглянемо інформацію більш детально.

Газета «День»

Київська всеукраїнська газета «День» присвятила не одну статтю проблемі безробіття як в Україні, так і в світі в цілому. Інформація з цієї проблеми подається в газеті у вигляді коротких статистичних заміток та аналітичних інтерв’ю.

Так, в інтерв’ю з директором Державного центру зайнятості Володимиром Галицьким [Володимир Галицький: Україна сьогодні за рівнем безробіття фактично повернулася до показників 2003-2004 років // Газета «День». – 2010. – №42. – С. 4.] журналіст Ольга Кротова піднімає такі питання: яким є нинішній стан сфери зайнятості, чи зможуть українці цього року реалізувати свій трудовий потенціал, що для цього необхідно зробити.

З інтерв’ю ми дізнаємося, що держава «не допустила тотального безробіття. Але говорити про повний вихід з кризи ще зарано». За дев’ять місяців 2009 року рівень безробіття населення (за методологією МОП) склав 8,6%. Та все ж це нижче, ніж у середньому в таких країнах Євросоюзу, як Франція і Португалія (9,4%), Угорщина (9,6%), Словаччина (11,1%), Ірландія (11,7%), Естонія (13,2%), Латвія (16,2%) та Іспанія (17,7%).

Щодо шляхів вирішення проблеми безробіття, то «завдяки антикризовому закону за рахунок виплат з часткового безробіття збережено 12,5 тис. робочих місць на 23 підприємствах». Також, за словами Володимира Галицького, законодавчо було підвищено відповідальність безробітних за відмову від участі в суспільних роботах (йдеться про осіб без кваліфікації і тих, хто тривалий час не працював).

На питання, чи реально громадянам України знайти роботу та у кого більше шансів працевлаштуватися, директор центру зайнятості відповів акцентуючи увагу на професіоналізмі. Саме він, на його думку, є ключем до успішного працевлаштування: «Працедавці зацікавлені не лише в наявності диплома у співробітників, а, в першу чергу, у глибоких знаннях, практичних навичках та вміннях. Завжди котируватиметься кваліфікація, якість роботи, здатність адаптуватися в нових умовах, уміння приносити конкретний результат компанії і підприємству, а також обов’язкова умова – бажання працювати! Володар цих якостей не залишиться без роботи», – зазначає Володимир Галицький.

Ще одна стаття [Ринок праці … завмер // Газета «День». – 2010. – №77. – С.6.] за 30 квітня 2010 року, це теж інтерв’ю з Володимиром Галицьким. Журналіст Оксана Миколюк піднімає питання про те, чим нині живе ринок праці.

З цього інтерв’ю ми дізнаємося, що на відміну від економіки, ринок праці виходить з кризи із затримкою приблизно у два роки. Говорячи про політику інновацій у підвищенні зайнятості населення директор центру зайнятості Володимир Галицький називає працевлаштування з наданням дотацій роботодавцям, охоплення професійним навчанням до 20% від числа безробітних, що перебувають у на обліку в центрі зайнятості. Також, аби посприяти поширенню інформації про ринок праці серед дітей, які навчаються в сільських школах у 6–10-х класах, було випущено профорієнтаційні щоденники.

На питання які професії у країні мають великий попит Володимир Галицький назвав машинобудування і металургію, хімічну та вугільної промисловості, а також фармацевтику, автобудування, авіабудування.

Як бачимо питання щодо проблем безробіття і шляхів його подолання розглядається в газеті через аналітичні інтерв’ю. Інформація на цю тему в газеті «День» виявилась найповнішою серед інших розглянутих представників ЗМІ.

Новинні блоки «ТСН» на телеканалі «1+1»

Основну увагу новини «ТСН» приділяють статистиці. Кожен репортаж, який висвітлює питання безробіття в України містить у собі статистичні данні про кількість безробітних.

Так, згідно з даних ТСН на початку 2010 року в Україні налічувалось 5 мільйонів безробітних, ще 2,5 мільйони українців отримували мінімальні зарплати бо працювали на півставки, одержуючи зарплату в конвертах. [ТСН. – 1+1. – 2010. – 31 травня]. «Близько 120 тисяч директорів офіційно виписують собі мінімальну заробітну плату, відповідно, бухгалтерам і працівникам – теж. Це тому, що практично неможливо знайти працівника менше, ніж на 1,5-2 тис грн.», –  стверджує голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський. За його словами, заробітна плата бухгалтера не може бути нижчою 2– 2,5 тис грн., а директора – нижче 4 тис грн. Вирішити цю проблему Михайло Бродський пропонує шляхом введення індикативної заробітної плати для директорів, бухгалтерів і кваліфікованих працівників. Ефект від реалізації цієї ідеї може складати близько 50 млрд. грн., упевнений він. Тобто тут акцент робиться саме на зарплаті в конвертах.

За підсумками другого кварталу 2010 року рівень безробіття в Україні становив 9,2% всього працездатного населення і 8,5% населення віком 15-70 років [ТСН. – 1+1. – 2010. – 30 вересня]. «У вересні 2010 року офіційний рівень безробіття підвищився у порівнянні із серпнем на 0,1% – до 1,5% і станом на 1 жовтня в Державній службі зайнятості було зареєстровано вже 408 тисяч безробітних українців», – повідомляється в новинах ТСН за 18 жовтня 2010 року.

Отже як бачимо новини каналу «1+1» цікавлять лише статистичні дані, а ось про шляхи вирішення проблеми безробіття нажаль нічого не говориться. Лише суха констатація фактів.

Новинні блоки «Вікна-Новини» на телеканалі «СТБ»

Новини каналу «СТБ» теж подають інформацію про безробіття у вигляді статистики в жанрі репортажу.

Так, згідно з повідомленням Державного комітету статистики України, порівняно з 1 січня 2010 року рівень зареєстрованого безробіття в Україні скоротився на 22,5%, або 118,6 тис. осіб (на 1 січня ц.р. – 526,7 тис. осіб). На 1 жовтня кількість людей, що не мають постійної роботи склала 408,1 тис. чоловік. [Вікна-Новини. – СТБ. – 2010. – 18 жовтня]. Також повідомляється, що середня сума допомоги з безробіття з початку року збільшилася на 76,74 гривень і у сумі склала 739,03 гривень.

Згадується про безробіття і у матеріалах присвячених рейтингу України в світі [Вікна-Новини. – СТБ. – 2010. – 29 жовтня] та пенсійним реформам Кабміну [Вікна-Новини. – СТБ. – 2010. – 10 грудня]. В останньому матеріалі голова парламентського комітету з соцполітики Василь Хмара пояснює нововведення у галузі пенсійних реформ так: «– Рівень життя людей настільки низький, що це лише погіршить становище. У нас у країні кількість працюючих і так практично дорівнює кількості тих, хто може працювати. При цьому у нас високий рівень безробіття, і якщо ми продовжимо пенсійний вік, куди діватися молодим людям?!».

Народний депутат називає чотири кроки, які дозволять впоратися з дефіцитом Пенсійного фонду без збільшення пенсійного віку: відновлення робочих місць, створення нових високотехнологічних робочих місць, виведення зарплати з тіні і підвищення зарплат. Все це разом, за оцінкою Василя Хмари, додатково принесе до Пенсійного фонду до 70 млрд. грн. і розв’яже проблему.

Новини запорізького ТРК «Алекс»

Інформація про безробіття на запорізькому телебаченні є дуже рідкісною, але інколи трапляється. Так, в репортажі «Безработные в Дубовой роще» повідомляється про те, як центри зайнятості залучають біля 400 людей, що очікують вакантних місць до громадських робіт [Алекс-Информ. – ТРК «Алекс». – 2010. – 17 серпня]. Їх праця сьогодні стає підмогою в роботі військкоматів, пенсійних фондів, лікарень та парків.

В інтерв’ю директор КП «Центральний парк культури та відпочинку “Дубовий гай”» Володимир Захаров заявляє, що «Дубовому гаю» не вистачає робочої сили і вони завжди раді будь-якій допомозі, особливо таким заходам, які проводить Запорізький центр зайнятості. Так наприклад Олександр Володимирович за фахом інженер-програміст, але зараз він знаходиться на обліку в центрі зайнятості, і соціальна робота в парку «Дубовий гай» припала йому до душі. Зайнятість на таких соціальних роботах передбачає грошову винагороду (40 гривен 50 копійок), підкреслює директор Південного міжрайонного центру зайнятості Інна Вербова.

Також в репортажі повідомляється про те, як колишній водій Сергій Ієрихонський успішно влаштувався на роботу в «Дубовий гай» після 10 добровільних відпрацювань в парку, а отже хто хоче знайти собі роботу – той завжди її знайде.

Як бачимо, репортажі з проблеми безробіття на телеканалі «Алекс» хоч і малі, але інформативні та навіть ефективні, бо несуть в собі інформацію про те, як вирішується проблема безробіття на місцевому рівні.

Новини радіоканалу «ВВС Україна»

У 1993 році, коли в Києві з’явилося представництво Бі-Бі-Сі, працював усього один кореспондент.

Тепер у київському офісі працюють Ольга Бурда, Олександр Бондаренко, Світлана Дорош, Анастасія Зануда, Олесь Конашевич, Євгенія Клочко, Ганна Кундіренко, Ольга Ладигіна, Роман Лебідь, Дмитро Пилипчик, Євгенія Руденко, Дарія Тарадай, Марта Шокало та Альбій Шудря.

Київський офіс української служби Бі-Бі-Сі – це сучасно обладнані студії, звідки ведуться прямі ефіри із журналістами та гостями програм Бі-Бі-Сі, готуються репортажі з України.

Тепер щодо висвітлення проблем безробіття в Україні. Ця тема не є актуальною на цьому радіо, але дещо знайти все ж таки вдалось.

Так у загальному випуску новин повідомлялось про те, що безробіття призводить до депресії [Новини ВВС. – ВВС-Україна. – 2010. – 29 грудня]. Ця інформація була представлена у вигляді інформаційної радіо-замітки, в якій повідомлялось про результати опитування, проведеного серед 2170 людей віком від 16 до 25 років. Ці показали, що майже половина з них страждає на безсоння і депресію через безробіття. Психічні розлади поглиблюються, коли роботу не вдається знайти протягом більше, ніж року. Також повідомлялось про те, що половина молодих людей, вважають відвідування Центру зайнятості для принизливим для себе.

Новини ТРК «Радіо-Ера»

Висвітлення проблем безробіття на ТРК «Радіо-Ера» відбувається як у новинних блоках, так і в окремих радіопередачах.

Так за 7 жовтня 2010 року знаходимо таке повідомлення: «У 2011 році рівень безробіття в Україні може знизитися до 7,7%» [Новини. – Радіо-Ера. – 2010. – 7 жовтня]. Ця коротка радіо-замітка повідомляє про те, що згідно з методологією Міжнародної організації праці у 2011 році рівень безробіття в Україні може знизитися до 7,7%. Також національний координатор організації праці Василь Костриця висловлює оптимізм у зв’язку з оприлюдненими прогнозами Міжнародного валютного фонду, згідно з яким економічне зростання в Україні в 2011 році підвищиться до 4,5%. У зв’язку з цим рівень безробіття в країні наступного року відповідно може скоротитися, але якщо надалі рівень безробіття активно не скорочуватиметься, то в Україні може посилитися негативні настрої через погіршення соціальної ситуації.

Вже в новому 2011 році за 17 січня повідомляється інформація про те, що «Рівень безробіття в Україні в грудні 2010 року становив 2%» [Новини. – Радіо-Ера. – 2011. – 17 січня].

За даними Державної служби статистики рівень зареєстрованого безробіття в Україні до кінця грудня 2010 року становив 2% населення працездатного віку. У листопаді цей показник становив 1,6%, в жовтні – 1,4%, у вересні – 1,5%. Далі в радіо-замітці повідомлялось про кількість людей, що перебувають на обліку в центрах зайнятості по Україні. Також звучали відомості про те, що навантаження на 10 вільних робочих місць (вакантні посади) становило у 2010 році 88 людей.

Як висновок, згідно з повідомленням, порівняно з 1 січня 2010 року рівень зареєстрованого безробіття в Україні скоротився на 14,6%, або 77 тис людей (на 1 січня ц.р. – 526,7 тис людей), а отже сподівання, які Василь Костриця виявив у попередній замітці справдились.

Висновки

Роблячи підсумки до всього вищесказаного, можна сказати, що питання безробіття піднімається як у всеукраїнських, так і в регіональних ЗМІ. Такі телеканали як «1+1» та «СТБ» у свої новинах більше приділяють уваги статистичним даним, а регіональний телеканал «Алекс» більш зацікавлений саме у висвітленні подій з даної тематики.

Газета «День» висвітлює проблему безробіття ширше за всіх. В інтерв’ю з компетентними особами пропонуються деякі шляхи вирішення поставленої проблеми. Пропонують рішення і регіональні ЗМІ, але на місцевому рівні.

Щодо радіостанцій – то можна сказати, що на популярних FM-станціях інформація про безробіття не подається взагалі. Знайти її можна лише на таких радіостанціях, як «ВВС-Україна» чи «Радіо-Ера». Вони інформують населення про наявність такої проблеми як безробіття в Україні і їх інформація є більш конкретно-аналітичною.

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *