Безкоштовно

Події 1917-1920 в Україні

views 60

На території нинішньої України в 1917-1920 роках існували 16 самопроголошених державних утворень.

Герб УНР

Після лютого Ральський революції, 4 (17 березня) 1917 року в Києві за ініціативою Товариства українських поступовців за участю політичних партій, кооператорів, громадських і культурних організацій (Українське наукове товариство, українське педагогічне товариство, Товариство українських техніків і агрономів у тому числі) була створена Центральна рада. Її головою заочно був обраний професор М. Грушевський, якого тимчасово заміняв В. Науменко. Значну частину членів Ради становили есери і меншовики.

22 березня 1917 Рада видала перший відозву «до українського народу», а 27 березня 1917 керівництво переобрали М. Грушевського.

Центральна Рада почала переговори з Тимчасовим урядом Росії щодо умов входження України в демократичну Російську Республіку на правах автономії. Однак ці переговори були перервані Жовтневою революцією в Петрограді, в результаті якої влада в Росії взяли більшовики. У кінці жовтня – початку листопада 1917 більшовики Донбасу взяли владу в Луганську, Макіївці, Горлівці, Краматорську.

Центральна Рада 7 (20) листопада 1917 проголосила Українську Народну Республіку.

Для поширення свого впливу на південні губернії і Дон, що знаходиться під контролем отамана Каледіна, уряд більшовиків створює Південний революційний фронт під командуванням А. І. Антонова-Овсієнка. У першій половині грудня 1917 загони Антонова-Овсієнка зайняли район Харкова. 24-25 грудня 1917 Всеукраїнський з’їзд Рад у Харкові проголосив Україну Республікою Рад і обрав Радянський уряд України. У грудні 1917 – січні 1918 на Україні розгорнулася збройна боротьба за встановлення Радянської влади. В результаті бойових дій війська Центральної ради були розбиті і більшовики взяли владу в Катеринославі, в Полтаві, Кременчуці, Єлисаветграді, Миколаєві, Херсоні та інших містах.

Більшовицький уряд Росії оголосив Центральній Раді ультиматум з вимогою силою зупинити російських козаків і офіцерів, які йшли через Україну на Дон. У разі виконання вимог ультиматуму Україні виявилася б втягнутою в громадянську війну в Росії. У відповідь на ультиматум Центральна Рада 12 (25) січня 1918 своїм IV Універсалом оголосила про вихід зі складу Росії і про державну незалежність України.

16 (29) січня 1918 року проти Центральної Ради почалося повстання в Києві.

8 лютого 1918 червоними військами під командуванням лівого есера М. А. Муравйова був узятий Київ. Потім Муравйов взяв з міста велику контрибуцію і рушив далі – на Одесу. [10]. У лютому Радянська влада утвердилася по всій Україні. Проте в кінці лютого – квітні 1918 Україні була окупована німецькими військами, і Радянська влада припинила існування на Україну до листопада – грудня 1918.

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *