Безкоштовно

Німецька окупація і відновлення УНР

views 70

Україна на карті Європи 1919

В обстановці почалася військової інтервенції Німеччини, Центральна Рада послала свою делегацію на переговори в Брест-Литовський. Не чекаючи закінчення загальних переговорів, 9 лютого 1918 делегація УНР підписала з Німеччиною сепаратний договір і звернулася з проханням направити свої війська для захисту від більшовицьких сил. Німці ввели свої війська на Україні.

29 квітня 1918 за підтримки Німеччини на Україну відбувся державний переворот, в результаті якого на зміну соціалістам Центральної Ради до влади прийшов П. П. Скоропадський – колишній генерал-лейтенант царської армії. На «з’їзді хліборобів» Скоропадський був обраний гетьманом України. Було прийнято нову назву країни – Українська держава (укр. Українська Держава).

Після закінчення Першої світової війни і революції в Німеччині, уряд Скоропадського позбулося підтримки німців, і було повалено повстанням під командуванням С. В. Петлюри. 14 грудня 1918 була відновлена Українська Народна Республіка на чолі з Директорією. Першим Директорію очолив В. Винниченко, який вже очолював уряд УНР в 1917-18 роках. Але вже на початку 1919 року він і інші соціалісти були виведені зі складу Директорії та її фактично очолив головнокомандувач військ УНР Симон Петлюра. Була фактично встановлена військова диктатура Петлюри. Армії УНР боролися в 1918-1920 роках з білими, червоними і махновськими силами.

При Петлюрі на Україну відбувалися численні єврейські погроми. Ними відзначилися і російські білогвардійські частини, що воювали на Україну з більшовиками.

У лютому 1919 року Директорія була вигнана з Києва військами Червоної Армії. 6 лютого 1919 відбулося перше легальне засідання Київської Ради робітничих депутатів, на якому був обраний новий склад виконкому, головою якого став А. С. Бубнов.

Україна на карті Європи 1919 року

Громадянська війна

10 березня 1919, в розпал громадянської війни більшовиками була проголошена самостійна Українська Радянська Соціалістична Республіка (УРСР; спочатку Українська Соціалістична Радянська Республіка) зі столицею в Харкові, що знаходиться у військовому союзі з РРФСР. При цьому до складу УРСР були включені не тільки південні губернії (Новоросія), але й західна частина колишньої Області Війська Донського, ліквідованої більшовиками. Таврійська губернія відійшла до РРФСР.

Під час військових дій території південних губерній неодноразово переходили з рук в руки. Катеринославська губернія і Приазов’ї деякий час перебували під контролем Селянської повстанської армії (Нестора Махна), деякий час під контролем Армії Денікіна.

Навесні 1919 Новоросія стали ареною боїв громадянської війни. У ході наступу військ ЗСПР були зайняті Донбас, Катеринослав, Харків та Одеса. 31 серпня впав Київ, уряд Петлюри бігло до Вінниці, а потім – у Кам’янець-Подільський. Сільська місцевість Приазов’я і та Катеринославської губернії перебувала під владою загонів Махна. До осені 1919 наступ білих втратило силу і східна частина України знову потрапила під владу більшовиків. До грудня 1919 на більшій частині території України була знову встановлена влада УРСР.

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *