Безкоштовно

Конспект заняття про права дітей “НАВКОЛОСВІТНЯ ПОДОРОЖ” (старша група)

views 3593

КОНСПЕКТ ПІДСУМКОВОГО ЗАНЯТТЯ „НАВКОЛОСВІТНЯ ПОДОРОЖ”

ІЗ СПЕЦКУРСУ „Я ТА МОЇ ПРАВА”

ДЛЯ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

МЕТА: Розширити знання дітей про „Декларацію прав дитини”. Вчити дітей розуміти важливість кожної особистості, її унікальність. Допомогти дітям визначити основні потреби дитини, зрозуміти й усвідомити, що кожна дитина має право на освіту через гру, пізнання навколишнього світу і навчання та закріпити знання дітей про їхні права. Розвивати уяву, творче та креативне мислення. Виховувати позитивні почуття один до одного, вчити поважати інших людей незалежно від раси, кольору шкіри.

МАТЕРІАЛ: клаптики тканини, таблички з назвою континентів, глобус, силуети континентів, біхромат амонію, ляльки у національному одязі європейців, азіатів, африканців, цукерки, рисова каша, банан, аркуші ватману, фломастери, магнітофон, фарби пензлики, АЗ, ілюстрації, літери „М, И, Р”, дошка, серветки.

ХІД ЗАНЯТТЯ ПРО ПРАВА ДІТЕЙ

(Входячи  до кабінету, діти отримують маленькі клаптики тканини , які кладуть на килим).

Психолог: Діти, у кожного з вас своя територія. Ніхто не має право на неї, але ви можете поділитися своїм місцем, якщо вважаєте, що комусь його не вистачає. ( Діти на підлозі сідають по колу).

Психолог: А тепер давайте привітаємося.(Малята кладуть долоньки сусідам на колінця і посміхаються один одному.)

Кругова бесіда – тренінг.

Психолог: Малята, як ви гадаєте, з ким ви можете поділитися своїм місцем? Як можна назвати усіх одним словом? Хто така людина? Де живуть люди?

Колись дуже, дуже давно у Всесвіті поряд з безліччю зірок з’явилася і наша планета Земля. Вважають, що утворилася вона з космічного пилу. Пролітаючи в космосі з великою швидкістю, пилинки зіштовхувалися та злипалися. Спробуємо уявити, як це могло статися.

Дослід „Народження Землі”.

Гра – подорож „Частини світу”.

Психолог: Колись наша планета виглядала зовсім по іншому. А як вона виглядає зараз? Все це можна побачити на глобусі – він точнісінько такий, як наша планета, тільки порівняно з нею дуже маленький. На нашій Землі живе дуже багато людей і всі вони різні: і за зовнішністю, і за способом життя. А ще усіх людей на Землі можна поділити на дорослих і дітей. А чи хотіли б ви познайомитись з дітьми інших країн? Тоді запрошую вас у казкову подорож.

Але спочатку, давайте пригадаємо як називається наше місто, країна, в якій ми живемо?

(Психолог демонструє дітям карту України, викладену з кубиків. Окремі кубики в ній відсутні.)

Психолог: Що це? (карта України). Знайдіть кубики, яких не вистачає. (Діти знаходять кубики із зображенням прапора, герба – дають пояснення. Читають назву „Київ”, пояснюють що це за місто).

(Після цієї роботи психолог показує на глобусі Україну і продовжує свою розповідь).

Психолог: Ми живемо в Європі (пропонує дітям прочитати назву на табличці). Це частина світу. На глобусі вона ось тут, а це силует цього континенту. А ось так виглядають діти, що живуть у Європі. (Під хусткою лялька в національному одязі з цукерками у вазі). Якого кольору шкіра у ляльки? Зверніть увагу на очі. Які вони? (широко відкриті).

Проводиться гра „Мій силует”.

Психолог: Зараз ми спробуємо провести один експеримент. На великому аркуші паперу ми намалюємо силует дитини в лежачому положенні. А ваш вихователь спробує вгадати кого ми намалювали.( Вихователь заплющує очі. Психолог вимальовує силует хлопчика. Після того, як на аркуші ватману з’явиться силует, вихователю пропонується відгадати, кому саме з дітей він належить). Чому не вгадала вихователь ? Що треба зробити (не називаючи цю дитину), аби вихователь впізнала малюка? (намалювати більш конкретно, написати ім’я).

Психолог: Ми з вами європейці. І схожі на цю ляльку. Але існують ще інші частини світу і живуть там різні люди разом із своїми малятами. Одні з них дуже схожі на вас, але є такі, що відрізняються кольором шкіри, формою очей. Вони розмовляють по-різному, вдягаються по-різному, співають різні пісні, живуть у різних будинках, їдять різні страви.

До речі, як ви гадаєте, що полюбляють ласувати діти у Європі? (відповіді дітей). Так, цукерки. І наша гостя приготувала для вас гостинець. Я гадаю після заняття вона нас почастує. (Демонструє цукерки на тарілці).

Психолог: Наша подорож продовжується і ми з вами потрапили до …(діти читають назву континенту) Азії. Вона знаходиться поруч з Європою (психолог показує на глобусі і демонструє її силует). А так, приблизно, виглядають діти, що живуть в Азії (демонструє ляльку). (Дошкільнята розглядають ляльку. Звертають увагу на її особливості: колір шкіри, форма очей).

Психолог: В Азії малята й дорослі найбільше полюбляють страви з рису. Наша гостя і вам принесла його у піалі. Після заняття ви його скуштуєте.

Малята, малюючи Сашка, ми зобразили його зовнішні ознаки: вираз обличчя, волосся, одяг. Проте ми з вами знаємо, що у всіх нас є настрій. Яким він буває? А в яку гру можна пограти, щоб настрій покращити?

Проводиться гра „Пральна машина”.

Психолог: А зараз остання зупинка нашої подорожі. (дітям пропонується прочитати назву континенту „Африка”). На глобусі вона знаходиться досить далеко від нас (показує), а силует цього континенту такий (демонструє). З цього континенту до нас завітала гостя. (Демонструється лялька темношкіра. Дошкільнята розглядають її, визначають особливості кольору шкіри, волосся, форми очей).

Пластичний етюд „Паростки бамбуку”.

Психолог: На різних континентах не тільки різні люди, будинки, їжа, але й природа. Я пропоную вам завітати до африканського лісу. У ньому росте багато бамбука. Бамбук – це рослина. І ми з вами зараз перетворимося на бамбукові паростки. (Лунає музика).

–  Уявіть собі, що ви маленькі паростки бамбуку (присісти, нахилити голову, долоньки одна до одної над головою).

–  Тропічний дощик лагідно поливає паростки (психолог торкається долоньок кожної дитини).

–  Теплі промінці сонця допомагають їм зростати (повільно діти підіймаються).

–  У паростках розкриваються листочки (руки тягнуться до сонця).

–  З’являються гілочки з бутонами (руки розвести в сторони, пальці в кулак).

–  Наступає момент і бутони лопаються (різко розжимають кулачки).

–  Посміхаються паростки один одному ( посмішки сусідам).

–  Кланяються, злегка торкаючись до них своїми пелюстками (кінчиками пальців доторкнутися до сусіда).

–  Та ось подув сильний вітер. Паростки хитаються  у різні боки, борються з негодою (швидкі рухи руками, головою, тілом).

–  Вітер шматує листя (опускаються руки, голова).

–  Рослина хилиться до землі і лягає на неї. Вона засмучена. Пройде час, паросток знову перетвориться на маленьке насіння і оживе! (присісти на підлогу).

Психолог: А зараз, аби перевірити чи ви запам’ятали наші чарівні зупинки, пропоную пограти  в гру „Навколосвітня подорож”. Розгляньте малюнки на  пазлах і за характерними деталями одягу, обличчя, кольору шкіри вгадайте на якому континенті живуть зображені малята. (Діти виконують завдання).

Кольоровий тест „Моя Земля – квітуча клумба”.

Психолог: В народі кажуть: „Діти – квіти”. І ті, і інші гарні, тендітні, не схожі одна на одну. Я пропоную намалювати маленьких мешканців планети, не портретами, а у вигляді квітів. І назвати малюнок „ Моя Земля – квітуча клумба.” ( Діти малюють. Потім розглядають клумбу, яка отрималась).

Психолог:  Скажіть, будь ласка, чого б ви хотіли аби вам жилося добре? А як ви гадаєте, на що діти на планеті Земля мають права? Подивіться на ілюстрації і назвіть ці права. А яка дитяча пісенька може нагадати про ваші права? („Пусть всегда будет солнце”). Як ви гадаєте, що потрібно для того, аби і діти, і дорослі були щасливі, веселі? (Мир на Землі). Давайте викладемо це слово на нашій клумбі. (Діти викладають слово).

Психолог: Я приготувала для вас невеличкий сюрприз. (Вихователь виносить повітряні кульки ). Це мій вам подарунок. Він незвичайний. Біля кожної кульки папірець, на ньому віршик. Я прошу вас прочитати його ввечері разом зі своїми батьками і вивчити.

Хоч ми малі, ще дошкільнята,

Та в нас закон є і права.

І ми навік запам’ятали

Із декларації слова:

„Всі діти вільні і всі рівні”,

І треба всім нам дружно жити.

Тож ми ще змалечку вчимося

Всіх поважати і любити.

Ми скоро підемо до школи,

Бо право нам таке дано,

Та ми усі дружити будем

І мирно жити будем все одно!

Написати коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *