Безкоштовно

Франчайзинг, його переваги та недоліки. Як вибрати франшизу

views 145
image_pdfВідкрити як PDFimage_printНадрукувати

Франчайзинг: поняття, суб’єкти та об’єкти

Франчайзинг – це:

 • підприємницька діяльність у формі довгострокового ділового співробітництва, в процесі якого велика компанія-франчайзер надає юридичній або фізичній особі – франчайзі франшизу на виробництво продукції, торгівлю товарами або надання послуг під своєю торговою маркою на певній конкретній обмеженій території на термін і на умовах, визначених договором франчайзингу;
 • спосіб доставки продукції та послуг споживачеві, форма організації і здійснення підприємницької діяльності на основі обєднання матеріальних, фінансових ресурсів і зусиль різних підприємств;
 • спосіб ведення бізнесу;
 • маркетингова концепція – інноваційний метод розподілу товарів і послуг.

Франшиза – це право на створення підприємства, торгівлю продукцією, виконання робіт і надання послуг під торговою маркою великої фірми на визначених умовах та за певну винагороду.

Суб’єктами франчайзингу є франчайзер і франчайзі.

Франчайзі – це фізична або юридична особа, зареєстрована в Україні як суб’єкт підприємницької діяльності, яка купує у франчайзера на певний термін на певних умовах комплекс виключних прав на ведення комерційної діяльності з використанням торгової марки і технології франчайзера.

Об’єктом франчайзингу є комплекс виключних прав:

 • на фірмове найменування;
 • на комерційну інформацію, що охороняється;
 • інші передбачені договором майнові та немайнові об’єкти власності та виключних прав;
 • знак для товарів і послуг.

Успіх франчайзингу базується на виконанні принципів партнерства.

Франчайзинг дає малому бізнесу (франчайзі) інструменти великого бізнесу (надаються франчайзером). Це взаємозв’язок “виграш-виграш”, коли франчайзер здатний розширити свою присутність на ринку, не вкладаючи власний капітал, а отримувач франшизи отримує доступ до готових бізнес-систем.

“Комерційний шлюб” між франчайзером та одержувачем франчайзі – це врешті-решт правовідносини, з повними зобов’язаннями та обов’язками обох сторін, викладених у дуже детальній угоді про франшизу. Цей комерційний договір різниться за довжиною та умовами від однієї системи до іншої, таким чином, що для будь-яких двох франчайзингових систем майже неможливо мати однакові угоди.

За характером відносин договір франчайзингу буде переважати на користь франчайзера, оскільки франчайзер повинен постійно контролювати певні стандарти, що є критичними для постійного успіху бізнесу.

Види і моделі франчайзингу

Види франчайзингу:

 • товарний;
 • виробничий;
 • діловий.

Моделі франчайзингу: класичний франчайзинг, регіональний, субфранчайзинг, розвинутий франчайзинг.

Переваги та недоліки франчайзингу для франчайзі

Переваги франчайзингу для франчайзі

Якщо покупка існуючого бізнесу не підходить для вас, але починати з нуля звучить страшно, ви можете бути франчайзі.

По суті, франчайзі сплачує франчайзеру початковий внесок і відсотки з прибутку; натомість франчайзі отримує використання торговельної марки, постійну підтримку франчайзера та право користуватися системою ведення бізнесу франчайзера та продавати його товари чи послуги.

Окрім відомої торгової марки, придбання франшизи пропонує багато інших переваг, які недоступні підприємцю, який починає бізнес з нуля. Найбільш важливим є те, що ви отримуєте перевірену систему функціонування та навчання її використанню. Нові франчайзі можуть уникнути багатьох помилок, які зазвичай роблять підприємці-початківці, оскільки франчайзер уже вдосконалив щоденні операції шляхом спроб та помилок.

Франчайзери проводять дослідження ринку перед відкриттям нової торгової точки, тому ви відчуєте більшу впевненість у тому, що є попит на товар чи послугу. Франчайзер також дає вам чітку картину конкуренції та як відрізнити себе від них.

Коли з нуля доводиться вести переговори самостійно, зазвичай власники бізнесу отримуюють менш вигідні умови. Деякі постачальники не матимуть справи з новим бізнесом або відхилять його, оскільки він недостатньо великий.

Недоліки франчайзингу для франчайзі

Перш за все, жодна франшиза не дає франчайзі повного контролю над своїм бізнесом. Франчайзі завжди повинен дотримуватися політики та умов франчайзера.

Ще один недолік полягає в тому, що йому завжди доводиться регулярно сплачувати франчайзеру деяке роялті (відсотки з прибутку або певну суму кожного місяця). У деяких випадках він, можливо, навіть по

Переваги та недоліки франчайзингу для франчайзера

Переваги франчайзингу для франчайзерів

Основними перевагами для більшості компаній, що входять у сферу франчайзингу, є: капітал, швидкість зростання, вмотивоване управління та зниження ризику – але є й багато інших.

1. Не потрібен додатковий капітал для росту

Найпоширенішим бар’єром для розширення, з яким стикаються сьогоднішні малі підприємства, є відсутність доступу до капіталу. Підприємці часто виявляють, що їх цілі зростання випереджають можливості їх фінансувати.

Франчайзинг як альтернативна форма придбання капіталу пропонує деякі переваги. Основна причина, через яку якій більшість підприємців звертається до франчайзингу, полягає в тому, що це дозволяє їм розширюватися без ризику виникнення боргу. По-перше, оскільки франчайзі дає весь капітал, необхідний для відкриття та роботи підрозділу, він дозволяє компаніям рости, використовуючи ресурси інших. Використовуючи чужі гроші, франчайзер може зростати в значній мірі.

Більше того, оскільки франчайзі – не франчайзер – підписує договір оренди та бере на себе різні договори, франчайзинг дозволяє розширюватись практично без зобов’язань, тим самим значно знижуючи ризик для франчайзера. Це означає, що як франчайзеру вам не тільки потрібно набагато менше капіталу, за допомогою якого можна розширитись, але ваш ризик значною мірою обмежений капіталом, який ви вкладаєте в розвиток своєї франчайзингової компанії – сума, яка часто менша, ніж вартість відкриття додаткового підрозділу компанії.

2. Мотивоване управління

Ще одним каменем спотикання, з яким стикаються багато підприємців, які хочуть розширитись, – це пошук та збереження хороших керівників підрозділів. Часто власник бізнесу витрачає місяці на пошуки та навчання нового менеджера, лише щоб побачити, як він йде з роботи або, що ще гірше – його наймає конкурент. А наймані керівники – це лише працівники, які часто не повністю віддаються своїй роботі, що робить нагляд за їхньою роботою здалеку проблемою.

Але франчайзинг дозволяє власнику бізнесу подолати ці проблеми, замінивши власника на менеджера. Ніхто не є більш вмотивованим, ніж той, хто матеріально вкладається в успіх операції. Ваш франчайзі буде власником, а його виграш він отримає у вигляді прибутку.

Поєднання цих факторів матиме кілька позитивних ефектів:

 • Довгостроковий ефект. Оскільки франчайзі вклав гроші, йому буде важко піти від своєї справи.
 • Покращення управління. Будучи довготривалим “менеджером”, ваш франчайзі продовжить дізнаватися про бізнес і, швидше за все, отримає інституційні знання про ваш бізнес, що зробить його кращим, оскільки він витрачає роки, а може і десятки років свого життя для бізнесу.
 • Покращення бізнесу. Франчайзі зазвичай роблять більш чистими місця розташування бізнесу та краще навчають своїх працівників, оскільки вони володіють, а не просто керують бізнесом.
 • Інновації. Оскільки франчайзі мають прибуток з свого бізнесу, вони завжди шукають можливості вдосконалити свій бізнес – риса, якою більшість менеджерів не володіє.

Франчайзі зазвичай не керують менеджерами. Франчайзі також пильніше стежать за витратами праці, крадіжками (як співробітниками, так і замовниками) та будь-якими іншими витратами, які можна зменшити.

Багато років досліджень підтвердили, що франчайзі зазвичай перевершують менеджерів, бо справа стосується отримання доходу. Це підвищення ефективності може бути значним – часто від 10 до 30 відсотків.

3. Швидший ріст

Кожен підприємець, який розробив щось по-справжньому інноваційне, бачить той самий кошмар: що хтось інший перевершить його на ринку зі своєю власною концепцією. І часто ці страхи засновані на реальності.

Проблема полягає в тому, що для відкриття одного підрозідолу потрібен час. Для деяких підприємців франчайзинг може бути єдиним способом забезпечити зайняття лідерської позиції на ринку, перш ніж конкуренти зазіхнуть на їх прмісце, оскільки франчайзі виконує більшість цих завдань. Франчайзинг допомагає не тільки фінансово франчайзеру, але й дозволяє йому використовувати людські ресурси. Франчайзинг дозволяє компаніям конкурувати з набагато більшим бізнесом, щоб вони могли наситити ринок, перш ніж конкуренти зможуть завдати удару.

4. Скорочення персоналу

Франчайзинг дозволяє франчайзерам ефективно працювати зі значно меншою організацією. Оскільки франчайзі візьмуть на себе багато обов’язків, які в іншому випадку покладаються на корпоративний офіс, франчайзери можуть скористатися цими зусиллями для скорочення персоналу.

5. Легкість нагляду

З управлінської точки зору, франчайзинг має й інші переваги. Франчайзер не несе відповідальності за щоденне управління окремими підрозділами франчайзингу. На мікрорівні це означає, що якщо керівник зміни зателефонує посеред ночі, бо захворів, він дзвонить вашому франчайзі, а не вам, щоб повідомити про це. І відповідальність франчайзі полягає в пошуку заміни. І якщо вони вирішать виплачувати зарплату, яка не відповідає ринку, найняти своїх друзів та родичів або витратити гроші на непотрібні чи легковажні покупки, це не вплине на вас чи на ваші фінансові прибутки. Усуваючи ці обов’язки, франчайзинг дозволяє спрямовувати зусилля на поліпшення загальної картини бізнесу.

6. Підвищення прибутковості

Згадані вище кадрові важелі та легкість нагляду дозволяють франчайзинговим організаціям мати високий прибуток. Оскільки франчайзер допомагає франчайзі лише в деяких питаннях, франчайзингова організація може бути вигіднішою.

7. Вища вартість бізнесу

Поєднання швидшого зростання, підвищення прибутковості та покращення організаційного важеля впливає на те, що вартість бізнесу франчайзерів часто оцінюється в декілька разів вище, ніж інші підприємства. Тож коли настає час продати свій бізнес, той факт, що ви успішний франчайзер, який створив масштабовану модель зростання, безумовно, може бути перевагою.

8. Проникнення на вторинний та третинний ринки

Здатність франчайзі поліпшити фінансові результати на рівні підрозділу має вагомі наслідки. Типовий франчайзі не тільки зможе отримати більший дохід, ніж менеджер у подібному місці, але й буде пильніше стежити за витратами. Крім того, оскільки франчайзі, ймовірно, матимуть іншу структуру витрат, ніж ви як франчайзер (він може виплачувати менші зарплати, може не надавати однакові пакети пільг тощо), він часто може управляти підрозділом більш вигідно, навіть після сплати вам відсотків за франшизу.

Франчайзі можуть відкрити бізнес та успішно працювати на ринках, які не належать до вашого списку пріоритетів для розвитку.

9. Знижений ризик

За своєю суттю франчайзинг також знижує ризик для франчайзера. Франчайзі несе всю відповідальність за інвестиції в франчайзингову операцію: оплату розробок, придбання інвентаря, наймання працівників та необхідний оборотний капітал для налагодження бізнесу.

Франчайзі також є тим, хто здійснює оренду обладнання, автомобілів та фізичного місця, і несе відповідальність за те, що відбувається в самому підрозділі, тож ви багато в чому не несете відповідальності за судові процеси та спори всередині бізнесу франчайзі.

Ваш адвокат та інші консультанти можуть запропонувати вам створити нову юридичну особу, яка буде виконувати функції франчайзера. Це ще більше обмежить ризики. А оскільки витрати на отримання франчайзера часто менші, ніж витрати на відкриття ще одного місця розташування (або виходу на ще один ринок), ризики значно знижуються.

Поєднання цих факторів суттєво знижує ризик. Франчайзери можуть вирости до сотень і навіть тисяч одиниць з обмеженими інвестиціями і не витрачати власного капіталу на розширення.

Недоліки франчайзингу для франчайзерів

Найголовніший недолік полягає в тому, що франчайзер володіє прямим контролем над продажем своєї продукції. Як результат, імідж може постраждати, якщо франчайзі не дотримується стандартів якості.

Крім того, франчайзі можуть навіть просочити секрети франчайзера своїм суперникам. Франчайзинг також передбачає постійні витрати на обслуговування, допомогу та навчання франчайзі.

Як вибрати франшизу?

Після того як ви вирішили, що франшиза – це правильний шлях для вас, як вибрати її? Існує багато франчайзингових систем, тому почніть з дослідження різних галузей, які вас цікавлять, щоб знайти ті, що мають потенціал зростання. Скоротіть вибір до кількох галузей, які вас найбільше цікавлять, а потім проаналізуйте свою географічну область, щоб побачити, чи є ринок для цього виду бізнесу. Якщо так, зверніться до всіх франчайзингових компаній у цих сферах і запитайте їх про їх франчайзингові можливості. Будь-яка авторитетна компанія буде рада надіслати вам інформацію безкоштовно.

Звичайно, для прийняття рішення вам не слід покладатися тільки на ці рекламні матеріали. Вам також потрібно зробити власну роботу. Почніть з переглядання всіх статтей та журналів про компанію, яку ви розглядаєте. Як виглядає компанія, як вона управляється та чи зростає?

Після того, як ви визначились із франшизою за допомогою попереднього дослідження, вам слід з’ясувати, чи ця франщиза настільки ж хороша, як і здається. Наступний крок – це ретельно проаналізувати, чи варто дійсно купувати цю франшизу.

Значна частина інформації, яку потрібно зібрати для аналізу франшизи, може бути отримана за допомогою наступних методів:

 • Інтерв’ю з франчайзером
 • Інтерв’ю з існуючими франчайзі
 • Експертиза пропозиції франшизи
 • Експертиза договору франчайзингу
 • Вивчення фінансової звітності франчайзера
 • Вивчення  звіту про прибутки та збитки
 • Обстеження бізнесу франчайзера
 • Аналіз діючих франчайзі
 • Статті про франшизу
 • Перелік оборотних активів та зобов’язань франчайзера

За допомогою цього дослідження ви можете з’ясувати наступне:

 • Чи франчайзер успішний
 • Наскільки добре організована франшиза
 • Національна пристосованість франшизи
 • Сприйняття франчайзера громадськістю
 • Яка його унікальна пропозиція
 • Наскільки хороший фінансовий контроль бізнесу
 • Чи франшиза надійна
 • Скільки потрібно грошей
 • Система моніторингу франчайзера
 • Які товари є у вас і які необхідно придбати у франчайзера
 • Який показник прибутку в галузі

Не соромтеся просити необхідні матеріали у франчайзера. Зрештою, вони перевірять вас так само повністю. Якщо їх немає, це є попереджувальним знаком.

Франчайзери в Україні

Найбільшими франчайзерами, що працюють в Україні є:

 • «Макдональдс»;
 • «Кока-Кола»;
 • «Адідас»;
 • «Пепсі-Кола»;
 • «Кодак» та інші.
image_pdfВідкрити як PDFimage_printНадрукувати

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *