Основна макроекономічна функція держави полягає в стабілізації економіки.

Фіскальна політика, яка охоплює збільшення державних витрат і скорочення податків з метою розширення сукупного попиту в період циклічного спаду називають стимулювальною бюджетно-податковою політикою.

Стабілізація економіки в умовах інфляційного надлишку сукупного попиту який виникає в умовах циклічного підйому забезпечується за допомогою обмежувальної фіскальної політики, а саме:

  • збільшення податкових ставок;
  • зменшення державних видатків.

Дискреційна фіскальна політика (ДФП) – система заходів, яка передбачає цілеспрямований вплив на розмір державних витрат, податків і сальдо державного бюджету

ДФП використовується державою для активної протидії циклічним коливанням.

Для стимулювання сукупного попиту в період економічного спаду, уряд цілеспрямовано збільшив державні видатки та зменшує податки. Відповідно в період підйому створюється бюджетний надлишок.

При недискреційній політиці бюджетний дефіцит та бюджетний надлишок створюється автоматично внаслідок дії автоматичних стабілізаторів економіки. Автоматичний стабілізатор – це вмонтований механізм, яких дозволяє зменшити циклічні коливання в економіці без проведення спеціальної політики.