Безкоштовно

Ціна в ринковій економіці

views 71

Попит і пропозиція перебувають у постійному взаємозв’язку і взаємодії, в результаті яких встановлюється ринкова ціна.

Ринкова ціна — це ціна, при якій покупці можуть купити необхідний їм товар, а продавці можуть його продати. За таких обставин обсяг попиту відповідає обсягу пропозиції, тобто інтереси покупців і продавців збігаються.

Ринкову ціну, що встановлюється на основі попиту і пропозиції, прийнято називати ціною рівноваги. В реальному житті може статися так, що конкретна ринкова ціна буде вищою або нижчою, ніж ціна рівноваги попиту і пропозиції.

Якщо ринкова ціна буде вищою, ніж ціна рівноваги, то вона спонукатиме виробників до збільшення обсягу виробництва. Але зростання виробництва (пропозиції) створить проблему щодо реалізації виробленого товару. І тоді продавці почнуть конкурувати між собою і вдадуться до зниження ціни. У разі, коли ринкова ціна встановлюється на рівні нижчому, ніж ціна рівноваги, попит перевищить пропозицію, що створить проблему придбання товару. Споживачі почнуть/конкурувати між собою за дефіцитний товар і це дозволить виробникам підвищити на нього ціну. Внаслідок цього попит і пропозиція знову зрівноважаться і встановиться рівноважна ціна. Тобто за будь-яких змін у попиті та пропозиції  має місце рух до рівноважної.

Щоправда, в сучасних умовах на ринкові ціни може робити вплив держава. За допомогою законів вона може встановлювати максимальні або мінімальні ціни. Наприклад, держава встановлює мінімальну зарплату (ціну робочої сили). Досить часто держава встановлює мінімальні ціни на сільськогосподарську продукцію з Метою зробити цю продукцію доступною для верств населення 3 низькими доходами. Щоб компенсувати втрати фермерів від Продажу продукції за мінімальними цінами, держава виплачує їм субсидії, які разом із мінімальною ціною дорівнюють ринковій ціні.

Підвищення ціни на товар призводить до зниження попиту на нього і відповідне збільшення пропозиції цього товару. І навпаки, зниження ціни веде до зростання попиту і відповідного зниження пропозиції. Але помічено, що споживачі по-різному реагують на зміну ціни різних товарів. Наприклад, якщо втричі підняти ціну на хліб, то попит на нього в певній мірі зменшиться, але якщо підняти в три рази ціни на шоколад, то попит зменшиться набагато більше, ніж попит на хліб. Це станеться тому, що для людей цінність хліба більша ніж шоколаду.

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *