КОНСПЕКТИ ЗАНЯТЬ З ЛОГІКИ ДЛЯ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
Зміст
КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З ЛОГІКИ (старша група ДНЗ)
МЕТА: створити умови для розвитку логічного мислення; вчити аргументувати й доводити свою думку. Розвивати уяву, сенсорні здібності (сприйняття форми, кольору, розміру). Закріпити знання цифр в межах 6. Вчити знаходити предмет серед запропонованих, користуючись значками властивостей, розрізняти і впорядковувати предмети за величиною. Виховувати допитливість.
ОБЛАДНАННЯ: кольорові кружечки, картки з цифрами від 1 до 6, різнокольорові ниточки, малюнки до загадок, по 10 кольорових смужок однакової ширини, які відрізняються за довжиною на 1 см (від 1 до 10 см), на кожну дитину, набір іграшкових комах, макет павутиння.
ХІД ЗАНЯТТЯ З ЛОГІКИ ДЛЯ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
Вихователь: Діти, хто це до нас завітав у гості?
Діти: Павучок.
Вихователь: Що він тут наплів?
Діти: Павутиння.
Вихователь: Хто попав у полон до павучка?
Діти: Муха, метелик, джміль, жучок.
Вихователь: А одним словом, як можна їх назвати?
Діти: Комахи.
Вихователь: Вам їх шкода? Чи не хотіли б ви визволити комах? Щоб це зробити, треба виконати цікаві завдання, які павучок приготував вам.
Завдання №1. Загадка
Тільки дощик прошумів
Над лужком, над лісом.
Хтось у небі рушничок
Вишитий повісив. (Веселка).
Вихователь: Так, це – веселка. А скільки кольорів має веселка? (Сім). Давайте їх пригадаємо. У кожного з вас на столі лежать різнокольорові кружечки. Викладіть їх так, як розміщені кольори у веселки.
Коли діти виклали, вихователь запитує:
– Який перший колір?
– Який останній?
– Який колір знаходиться між зеленим і синім?
– На якому місті жовтий колір? Оранжевий? Фіолетовий?
– Який колір веселки найбільше подобається вам і чому?
– Які кольори веселки найчастіше зустрічаються восени?
Вихователь: А зараз ми з вами пограємося з кольоровими ниточками. У кожного з вас є картки з цифрами від 1 до 6. Уважно слухайте завдання:
а) покладіть блакитну ниточку до цифри, яка показує кількість сонечок на небі (1);
б) жовту ниточку до цифри, яка показує кількість їжачків на моєму малюнку (2);
в) зелену ниточку до цифри, яка означає кількість колесив в автомобілі (4);
г) коричневу – до цифри, яка менша за цифру 4 на один (3);
д) червону – до цифри, яка більша за цифру 4 на один (5);
е) фіолетову – до цифри, яка показує кількість яблучок на малюнку (6).
Вихователь: Ось і отримався у нас такий чудовий орнамент. А на що він схожий? (Відповіді дітей: на райдугу, на небо і землю, яка вкрита листочками і т. д.)
Вихователь: Молодці діти! Ось ми і виконали перше завдання павучка, і визволили з вами першу комаху – метелика. А щоб врятувати другу комаху, павучок приготував загадки, в яких ми будемо відгадувати предмети за формою, кольором і властивостями. (На дошці виставляються картинки, на яких відображено властивості предмета, який треба відгадати. Внизу – малюнки – відгадки).
Вихователь пропонує дітям уважно розглянути значки властивостей і серед малюнків-відгадок знайти предмет, який відповідає цим властивостям.
Перша загадка – трикутник, круг зеленого кольору, їжак ( ялинка).
Друга загадка – круг, квадрат оранжевого кольору, вогонь (сонце).
Третя загадка – круг, фарби різнокольорові, жаба (м’яч).
Четверта – конус, прямокутник білого кольору, сніжинка, торт (морозиво).
Вихователь: Ось ми і визволили з вами ще одну комаху – муху. А зараз послухайте казку, яку розповів мені павучок , і я гадаю, що ми допоможемо цареві звірів з цієї казки.(Вихователь розповідає казку.)
Казка.
В одному лісі жили – були звірята. Усі вони були різні: і маленькі, і великі. Одного разу лев, цар звірів, вирішив зібрати усіх мешканців лісу і визначити, хто з них якої висоти: хто найвищий, а хто найнижчий. Зібралися звірі біля лева і почали шикуватися в ряд від найнижчого до найвищого. Штовхалися, сопіли, а вишукуватися так і не змогли.
Вихователь: Ну, що, допоможемо звірятам? Добре. Тільки у вас у кожного замість звірів лежать кольорові смужки різної довжини. Вам треба їх викласти від меншої до найбільшої.
Вихователь: У мене на столі зібралися іграшкові звірі і треба їх теж пошикувати.( Викликається одна дитина і виконує це завдання).
Вихователь: Ось ми і визволили ще одну комаху – джмеля.
Ой, діти, а що це за гостя до нас завітала? Так, Мишка! А що полюбляють їсти мишки? (сир). Тільки наша мишка розгубилася і не може знайти доріжку до сиру, давайте їй допоможемо. (Кожна дитина отримує схему з лабіринтами – доріжками до сиру, знаходить вірну доріжку).
Вихователь: Ось і визволили ми з вами останню комаху – жучка, бо вірно знайшли доріжку до сиру.
Малята, чиї завдання ви сьогодні виконували? Яке завдання вам найбільше сподобалося? Яке було важко виконувати? Кого ви сьогодні визволили? Як ви гадаєте, ми з вами зробили добру справу? Що вам допомагало правильно виконувати завдання?
КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ–СЮРПРИЗУ З ЛОГІКИ ДЛЯ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ
МЕТА: розвивати аналітичне сприймання, просторове уявлення, короткочасну пам’ять; вчити відтворювати взаємне розташування предметів з опорою на цифри і літери; формувати кмітливість, розвивати допитливість, інтелект.
МАТЕРІАЛ: цифри великі і маленькі, олівці прості, скринька з пазлами, пірамідки, малюнок феєрверку, конверти з геометричними фігурами, малюнки з інопланетянами та їх планетами, картки з літерами і цифрами, тарілочка з кружечками (6 шт.) та деревцями; тарілочка з силуетами Місяця, Сонця, зірочок, хмаринок.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь: Діти, подивіться, щось у нашій групі відбувалося незвичайне, мабуть тут побували гості. Вони залишили ось це. (Демонструє іграшкове яєчко). А давайте відкриємо це чарівне яєчко і подивимося, що ж у ньому. А в ньому є картки з цифрами, які треба послідовно з’єднати. З’єднавши цифри, ви отримаєте малюнок і дізнаєтеся хто ж тут побував.
(Діти з’єднують цифри від 1 до 10 і в них отримуються зірочки).
Вихователь: Отже в групі побували гості з неба – яскраві зірочки. Вони нам принесли чарівну скриньку, яка відчиняється тільки тоді, коли ми виконаємо всі завдання. Отже час чекати сюрприз.
Але спочатку, щоб добре ми впоралися з усіма завданнями, зробимо тренувальні вправи.
1. ВПРАВА З ЦИФРАМИ.
( Вихователь показує 4 цифри, 2-3 сек. Діти дивляться на них, потім цифри прибирає, а діти відтворюють цифровий ряд по пам’яті.)
2. „ФЕЄРВЕРК”.
На небі можна часто спостерігати незвичайні явища, схожі на наші феєрверки та салюти. От і зірочки залишили нам малюнок такого феєрверку і хочуть, щоб ви порахували скільки в ньому квадратів, трикутників, кружечки і зірочок. Я буду називати фігуру, ви швиденько рахуєте і піднімаєте цифри, яка відповідає цифри, яка відповідає кількості цих фігур у феєрверку.
Вихователь: Тренувальні вправи ми закінчили, підготували свій мозок до праці.
1 ЗАВДАННЯ. ГРА „СКЛАДЕМО КАРТИНКУ”.
Зірочки, діти, дуже хотіли, щоб ви із місяця, сонечка, хмаринок та зірочок виклали незвичайну картину. Для цього вони залишили картки, на яких з лівої сторони є три літери (А, О, У), а внизу цифри від 1 до 8. Слухайте уважно завдання і ви зрозумієте, де саме треба покласти предметне зображення.
1. Сонечко покладіть напроти літери А, над цифрою, яка знаходиться між 1 і 3.
2. Місяць покладіть напроти літери О, над цифрою, яка більше за цифру 7 на один.
3. Зірочку покладіть напроти літери У, над цифрою, яка позначає кількість сонечок на небі.
4. Хмаринку покладіть напроти літери О, над цифрою, яка позначає кількість пальців на одній руці.
5. Ще одну зірочку покладіть напроти літери А, над цифрою, яка менша за цифру 7 на один.
6. Другу хмаринку покладіть напроти літери У, над цифрою, яка позначає кількість кольорів у світлофора.
7. І останню зірочку покладіть напроти літери У, над цифрою, яка менша за цифру 8 на один.
Ось і отрималась у нас чудова картинка. А давайте разом з вами придумаємо їй назву. („Зоряне небо”, „Сонечко і Місяць”, „Всесвіт”)
2 ЗАВДАННЯ. ГРА „ШИФР”.
У інопланетян немає цифр, вони ними не користуються, проте дуже полюбляють рахувати. Так ось у них всі цифри позначаються картинками. Ось сьогодні зірочки нам залишили космічні приклади. А щоб розв’язати їх ми будемо користуватися спеціальним шифром: сонечко = 1, зірочка = 2, місяць = 3.
( Далі вихователь виставляє космічні приклади, а діти повинні викласти із цифр приклад. Знайти відповідь, користуючись шифром.
Наприклад, Сонечко + зірочка = 1+2=3)
3 ЗАВДАННЯ. ГРА „ПОДОРОЖ ПЛАНЕТИ”.
Вихователь: Діти, а у Сонечка є сім’я? Що ж це за сім’я? Скільки всього планет у сім’ї Сонечка? Чим відрізняються? Планети від зірок? Так, планети весь час рухаються, а зірки ні. Ось і ми з вами зараз на екранах побачимо одну з планет у різних місцях.
(Діти отримують аркуші паперу поділені на 9 квадратів).
Вихователь: Зараз, ми можемо спостерігати нашу планету у 4 квадраті зоряного неба. Ось планета перемістилася праворуч на два квадрати. Потім вгору на 1 квадрат, потім ще на 1 – ліворуч, а тепер вниз на 2 квадрати. В якому квадраті зоряного неба опинилася планета? ( у 8).
4 ЗАВДАННЯ. ГРА „СКЛАДИ РАКЕТУ ЧИ МІСЯЦЕХІД”.
Вихователь: Діти, на чому вперше людина полетіла в Космос? А як називають автоматичні апарати, які досліджують Місяць?
Ті діти, у яких конверт під №1 з геометричних фігур викладатимуть ракету, а у кого конверт під №2 – місяцехід.
(Після викладання можна запитати з яких саме геометричних фігур вони виклали предмети, якого вони кольору, скільки геометричних фігур використано.)
5 ЗАВДАННЯ. ГРА „ПОСАДИМО ДЕРЕВО”.
Вихователь: Ось послухайте маленьку історію.
Одного разу зібралися інопланетяни і вирішили засадити свої планети деревами. На самій більшій планеті вони посадили 6 дерев, на трохи меншій – 5 дерев, а скільки дерев вони посадили на інших планетах? У вас є шість різних кружечків. Викладіть їх від найбільшого до найменшого. Потім на найбільших покладіть 6 дерев, на трохи менший – 5, а далі подумайте і викладіть самі.
6 ЗАВДАННЯ. ГРА „ЗНАЙДИ ПЛАНЕТУ”.
Вихователь: Діти, подивіться, які цікаві і гарні малюнки принесли зірочки. На них намальовані інопланетяни та їхні планети. Але не зрозуміло, хто ж саме з якої планети? Зараз за допомогою олівця ви визначите з якої планети прилетів кожен з інопланетян.
Вихователь: Ось ми і виконали всі завдання, які принесли зірочки. Давайте відкриємо чарівну скриньку і подивимося, що в ній. А в ній ми побачимо пазли, якщо їх з’єднати разом, то можна побачити того, хто для нас це приготував. (Робота дітей з пазлами).
Вихователь: Так хто ж це? Так, це – ГНОМ АСТРОНОМ. Подякуємо йому за цікаві ігри.
Підсумок заняття.
КОНСПЕКТ ІГРОВОГО ЗАНЯТТЯ З ЛОГІКИ ДЛЯ ДІТЕЙ 6-ГО РОКУ ЖИТТЯ
МЕТА: закріпити знання цифр в межах 10, ознаки пір року, вчити рахувати двійками, складати фігуру-силует з геометричних фігур, розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення, уяву, дрібну моторику.
ОБЛАДНАННЯ: 10 промінців, сонечко, гномики, 5 торбинок, набір на кожну дитину: човник, хмаринка, смужка з зеленою травичкою, сонечко, хвиляста голуба смужка, кульбабки, деревце, метелик, аркуші паперу з цифрами від 1 до 10, малюнки з зображенням пір року, конверти з набором геометричних фігур для викладання тварин, аркуші паперу з незакінченими малюнками, п’ять карток з цифрою 2.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
(Викладач логіки пропонує дітям загадку.)
Що у світі найсвітліше
Наймиліше, найтепліше
Що по небу вдень гуляє,
Ніч приходить – спочиває?
Викл. логіки: Діти, а подивіться на наше сонечко, чого в нього не вистачає? (промінців). Так, промінців. А це сталося тому, що Зима відібрала в нього промінці – не хоче віддавати свої права весні. Треба Сонечку допомогти, адже ви хочете, щоб на землю скоріше прийшла весна? Ну то добре. А скажіть мені будь-ласка, скільки промінців має сонечко? А що придумали люди для позначення кількості? (числа). За допомогою чого записують числа? (цифр). Ну а зараз невеличка розминка з числами.
(Викладач виставляє на дошці числа : 1, 5, 9; 2, 8, 4; діти запам’ятовують їх, а потім повторюють).
Викл. логіки: Добре! А тепер знову повернемося до нашого Сонечка. Щось воно ще більше засумувало, треба скоріше допомогти йому. А промінці заховані в торбинках, які тримають наші гноми. Кожна торбинка розв’яжеться лише тоді, коли ви виконаєте завдання, яке приготувала для вас Цариця Зима.
І ось перше завдання. У ньому Зима пропонує намалювати картину, але не фарбами, а за допомогою цифр і силуетів.
1. Покажіть човником цифру, яка більше за 3 на одиницю.( 4)
2. Покажіть хмаринками цифру, яка отримається, якщо від 3 відняти 2 (1).
3. Покажіть зеленою травичкою цифру, яка менше за 9 на 1 (8).
4. Покажіть сонечком цифру, яка заходиться між 1 і 3 (2).
5. Позначте хвилястою голубою смужкою цифру, яка позначає кількість пальців на одній руці (5).
6. Посадіть кульбабку напроти цифри, яка передує числу 8 (7).
7. Покажіть деревцем цифру, яка отримається, якщо до 5 додати 1 (6).
8. Покладіть метелика біля цифри, яка показує скільки у світлофора кольорів (3).
Викл. логіки: Уважно придивіться до аркушу паперу. Що ви на ньому бачи –
те? Яку вам пору року ця картина нагадує? А давайте придумаємо цій картині назву.( Викладач слухає, що пропонують діти).
Викл. логіки: Молодці! Перша торбинка розв’язується і ось промінці. Скільки їх? (2) Ось і повернули ми 2 промінчика Сонечку.
Щоб виконати друге завдання, нам треба пригадати усі пори року. Перед вами малюнки, на яких треба з’єднати лінією зображення, які відповідають тій чи іншій порі року. А щоб вам не так просто було це зробити, Зима приготувала 4 олівці. Малюнки, які відносяться до весни ви будете з’єднувати зеленою лінією, до осені – жовтою, до літа – червоною, до зими – голубою.(Діти виконують завдання. Викладач перевіряє правильність його виконання).
Викл. логіки: А зараз пограємо в гру „Добери слова”.
Зима – це … (лижі, сніг, мороз, рукавички і т.д.)
Весна – це … (проліски, свято 8 Березня, бруньки на деревах і т.д.)
Літо – це … (жарке сонце, зелена трава, тепле море і т.д.)
Осінь – це … ( жовте листя, дощ, пташині зграї, гриби в лісі і т.д.)
Ось і виконали ми завдання. Розв’язуємо другу торбинку і дістаємо промінці. Скільки дістали? (2) Скільки стало всього? (4) Як ви отримали 4? (2+2).
Викл. логіки: У країні, де живе Цариця Зима є чарівне дзеркало. Його передала Зима Гномові. Ось воно. Це дзеркало має незвичайні якості: якщо подивитися крізь нього, можна здогадатися, як зміниться те, на що ти дивишся. Наприклад, я крізь дзеркало дивлюся на насінину і бачу як вона стає соняшником або колосочком. Мені дуже цікаво, що побачите ви крізь це дзеркало, коли подивитися на :
Бруньки дерев; сніг весною; яєчко у гніздечку; похмуре небо; кошеня; дівчинку; хлопчика; випускника старшої групи; картоплю; тісто; будівництво; пластилін.
Молодці! Ще одне завдання виконали (роз’язує торбинку, дістає промінці). Скільки промінців? (2) Скільки всього вже промінців? (6) Як отримали 6? (2+2+2).
Викл. логіки: Діти, на нашій планеті є континенти і країни де ніколи не буває справжньої зими. Не буває снігу, льоду, морозу. А може ви знаєте де саме? (В Африці, Австралії, Азії, Індії).
А які там живуть тварини? (жирафи, кенгуру, крокодили …)
Ось у четвертому завданні нам треба цих тварин викласти з геометричних фігур.
Конверт №1 – жираф.
Конверт №2 – кенгуру.
(Діти самостійно викладають тварин. Викладач перевіряє).
Молодці! Дістаємо промінці. Скільки їх? (2) Скільки всього? (8) Як отримали ви 8? (2+2+2+2).
Викл. логіки: А останнє завдання, яке приготувала Цариця Зима, у вас на аркушах паперу. Треба домалювати сонечко і равлика. Вибрати і правильно покласти картки з квітами і викласти на конвалії квіточки.
(Діти виконують завдання.) ( З останньої торбинки викладач дістає промінці). Скільки їх?(2) Скільки всього промінчиків тепер у Сонечка? (10) Скільки завдань Зими ми виконали?(5) За кожне завдання ми отримували по скільки промінців? (по 2 ) Як же у нас вийшло 10 промінців? (Ми взяли п’ять разів по 2. 2+2+2+2+2 – викладають на дошці).
Викл. логіки: Сонечко дякує вам за те, що ви його врятували і допомогли йому. Тепер воно почне світити більше, і на землю прийде справжня весна.
ПІДСУМОК: Чим займалися на занятті? Яке завдання найбільше сподобалося? А тепер оцініть себе. (Діти отримують смужки із зображенням зайченя, лисеня, сови). Аргументують свій вибір.