Пишеш сам? Готові роботи дешево:
Останні додані готові роботи

Григорій Савич – видатний український просвітитель, філософ і поет. Народився в с. Чорнухи на Полтавщині, в сім`ї малоземельного селянина – козака. Освіту здобув у Києво-Могилянській академії, де навчався 1738-1742 і 1744-1750 рр. в 1750-1753 подорожував за кордоном, був в Угорщині, Австрії та інших країнах. В 1754-1759 рр. Сковорода працював домашнім учителем. З1759 видавав поеми в Харківському коледжі. У 1758 році його запросили в Харківський колегіум читання курс лекцій з катехізму. Саме в цей час-у 70-80х р. 18 ст.- він пише основні свої філософські і поетичні твори: “Діалог, ми розмагол о древнем міре”, “Розгавор п`яти путников о истинном щастии в жизни”, “Разгавор, называемый алфавит, мы букварь мира”, та інші. Як філософ С. відомий насамперед своїми просвітительськими етнічними ідеями. В центрі уваги Сковорода, як і всі просвітителі XVII-XVIII ст., була проблема людського щастя. Життя є праця, а праця лише тоді приносить носолоду і робить життя щасливим.

Теоретичну основу вчення Сковороди виступає своєрідна форма пантелізму, близька до пантеїзму Джорджа Бруно.

Сковорода перший на Україні виступив з рідною критичною біблеєю. Він доводив, що біблійні перекази про діла і повчання бога й облюдний вимесел. Разом з тим, входили з того, що кожен “світ” має собі невидиме, духовне намало, Сковорода намагався відшукати в біблії прихований, “символічний” зміст, чим робив значні поступки теології.

У пед. поглядах Сковорода відбився на основні напрямки передової педагогіки: гуманізм, демократизм, моральність, любов до батьківщини й народу. Сковорода висміяв дворянсько-аристократичне виховання і протиставив йому позитивний ідеал виховання.

Сковорода – видатний письменник XVIII ст. Його твор-

чість була значним вкладом у розвиток української поезії, прози, перекладу, а також літ, мови. Сковорода був автором збірки: “Сад божественних пісней”, куди увійшли вірші.

Вірші Сковороди – новотворські не тільки з містом, а й формою. Вони силобічні, але становлять перехідну ситуацію до слабо-тоніки.

В 1760 він склав для учнів Біллоруського колегіуму віршовану байку “Басня Єсопова”. Пізніше в 70-х роках XVIII ст., створив збірки з 30-ти прозових байок – “Басни харківськія”.

Сковорода був патріотом своєї батьківщини. Як перший український філософ, що піднявся до рівня видатних мислителів своєї епохи і вніс свою частку в світову філософську думку, Сковорода – національна гордість українського народу.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *