Безкоштовно

Використання самоконтролю і взаємоконтролю учнів в процесі навчання (з досвіду)

views 836

З досвіду роботи майстра виробничого навчання

Майстерня мулярів, де я навчаю хлопців основним навичкам та вмінням виконання практичних робіт, повністю відповідає своєму призначенню. Тут є все для того, щоб майстер міг провести урок ефективно по любій темі. Уже саме її оформлення висока майстерність виконана на стінах натуральних зразках цегляної кладки з різними орнаментами настроює учня з першого уроку на те, що і саме він може виконати такі вироби, якщо буде старатися.

Думаю, що нашому училищу везе в підготовці кваліфікованих мулярів, монтажників ще і тому, що крім відмінної навчальної (бази) майстерні у нас навчають хлопців цій професії чудові спеціалісти.

Виробниче навчання в групах ведуть вісім майстрів, в основному бувших випускників училища, які по справжньому закохані в свою роботу.

Особисто, я також випускник цього училища, немало попрацював по спеціальності на будівельних об’єктах базового підприємства, закінчив індустріально педагогічний технікум, і ось уже 29 рік працюю майстром виробничого навчання.

Свої відношення з учнями будую на повній довірі і взаєморозумінні, даю їм максимум самостійності.

Під моїм керівництвом всі виробничі питання вирішують бригадири учнівських бригад, а загально-групові – рада бригади.

Кожний член учнівської бригади має своє конкретне доручення за виконання якого звітує на засідання ради бригади.

Особливу увагу приділяю якості по відпрацюванню операцій і прийомів робіт, вказаних у кваліфікаційній характеристики, придбання навичок раціональної організації свого робочого місця і високої культури праці, знайомству з технікою, технологією і методами роботи, новаторами виробництва, навчанню економному витраті матеріалів, дотриманні технічних умов і правил безпеки праці. В ході підготовки до уроку виробничого навчання приділяю його матеріальному оснащенню-підбору плакатів і технічних засобів навчання, інструкційних, і інструкційно-технологічних карт, роблю все, що потрібно для повного завантаження учнів навчально-виробничими роботами.

На кожний урок в навчальний майстерні розробляю папки по комплексному забезпеченню уроку на кожне робоче місце учня з інструкційно-технологічним матеріалом і набором інструментів. Крім того, ретельно провіряю посліловність і зміст кожного пояснення, показу трудових прийомів, кожної виховної мети. Відповідну роботу проводжу з бригадирами, видаю їм завдання для бригади, також додатково показую деякі робочі прийоми навчаю читати креслення і виконувати розбивку осей стін, простінків, кутів.

В процесі вступного інструктажу, основний час відводжу показу виконання трудових прийомів і операцій самим, або інколи передовикам виробництва, як правило, бувшим випускникам училища.

Після цього вимагаю повторення і відпрацювання цих прийомів до автоматизму.   При   вивчені   операцій   основного   інструктажу   складаю пояснення і показую прийоми і способи виконання окремих прийомів. Тому широко використовую документацію письмового інструктування.

Добиваюся правильного засвоєння вивчаючих прийомів і способів роботи всіма учнями. Кладку стін і простінків організовую також під загальний шнур. Це дисциплінує всіх учнів, у них виробляється хороша якість, зосереджують свою увагу на виконує мій роботі. У тих учнів, які відстають, відразу вказую недоліки у виконанні трудових прийомів, (показую) планую і проводжу з ними індивідуальну роботу.

В ході виконання комплексних робіт вступного інструктажу складає розбір схем порядової розкладки цегли, технічних вимоків і послідовність виконання технологічного процесу. В цей час зазвичай показую нові незнайомі учням трудові прийоми, а також способи складних видів цегляної кладки. Наприклад: кладка клинчастих перемичок арочних. Звертаю увагу на розвиток у учнів навичків високопродуктивної праці, являється навчання їх на виконані складних конструкцій, які рідко зустрічаються на будівельних об’єктах. Це кладка пилястр, декоративна кладка, арочних перемичок. Як правило, цю роботу проводжу поетапно.

Уже стало доброю традицією проводитися на заключному інструктажі кінцеві результати роботи і оприділяти переможця, який нагороджується вимпелом або сувеніром.

Після придбання необхідних навиків в навчальних майстернях процес виробничого навчання переноситься на самостійні будівельні об’єкти. Такі об’єкти підбираю завчасно з врахуванням можливості виконання на них віх видів цегляних і монтажних робіт.

Необхідною умовою давно уже стало і те, що на цих об’єктах відсутні прилади будівельників, так як державне будівництво майже призупинено, а тому весь навчальний процес знаходиться під керівництвом майстра в\н. Керівництво училища та будівельні організації охайно доручають мені самостійні об’єкти, так як неодноразово переконувались, що моя група не підведе – закінчать його своєчасно і з хорошою якістю робіт.

Прийшовши на будівництво котеджу чи державне будівництво, ретельно знайомимо хлопців з об’єктом правилами поведінки на ньому, режимом учбового дня, з механізмами і пристосуванням які знаходяться тут, правилами безпеки праці. Особливу увагу приділяю ознайомленню з видами робіт, які будуть зроблені згідно графіка послідовності їх виконання.

Учні разом зі мною обладнують побутове приміщення, використовуючи набір спеціальних плакатів, та кожний куток на яких розміщені інструктивно-технологічні карти та вся технічна документація по даному процесі.

При виході групи на виробниче навчання розділюю групу на дві бригади кожну із яких очолює бригадир підібраний із числа учнів, які володіють організаторськими здібностями. В свою чергу бригадири і актив групи складають раду бригади.

На раді обговорюємо планові завдання групи на місяць, розприділяю завдання по бригадам на кожного члена бригади. Рада бригад систематично відмічає виконання завдань на спеціальному стенді, де можна прослідкувати як навчається і працює кожний учень, кожна бригада і група в цілому. Розприділянням завдань в бригаді займається бригадир з майстром. Виписується наряд-завдання. де вказується норма часу на виконання завдання, розцінка.

За виконання робіт учням виплачується грошова винагорода, яку отримує кожний бригадир на свою бригаду, а роз приділяється зароблена сума на зборах активу бригади між членами учнівської бригади. Робота бригади на єдиний наряд дозволяє добитися такого положення, що всі учні систематично відвідують завдання. Відсутність по неповажним причинам є рідким випадком.

Основна вимога, яку ставлю перед групою, заклечається, в тому щоб закріпити і в подальшому удосконалювати отримані в навчальній майстерні навики в організації праці при дотриманні встановлених нормативів часу і виробітки, якості робіт.

Тут учні проявляють ініціативу, уміло виконують свою роботу в технологічній послідовності і в часі, самостійно підбирають необхідні інструменти, пристосування для виконання завдань по кількості кам’яних конструкцій, вести контроль за виконаними роботами.

Не знижується в цей період і моя роль, як майстра виробничого навчання. Стараюся вести активну індивідуальну роботу, орієнтацію хлопців на проявляння самоконтролю та ініціативи, вдосконалення технології в будівництві виховую їх в дусі колективізму і високої вимогливості до себе і своїх товаришів.

На заключному етапі навчання в процесі передвипускної практики хлопці працюють, як на штатних робочих місцях.

Тут уже тяжко буває відрізняти, де практикант, а де молодий випускник ПТУ, якщо інколи приходиться працювати разом як одні, (практиканти), так і другим (випускникам) в основному показують високий рівень професійної майстерності, виконують і перевиконують виробниче завдання. Відгуки будівельних організацій та господарів де проходять мої учні навчання та практику зажди хороші.

Радують і результати кваліфікаційних державних екзаменів: ні один учень поки що не отримав розряду нижче встановленого, а кожний другий підтвердив підвищений розряд.

Написати коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *