Готова робота!

Розв’язування задач з педіатрії

Купити
views 1813

Задача 1.
У дитини 6-ти років з’явилася слабість, зниження апетиту, субфебрильна температура тіла, покашлювання. В 5 років проба Манту з 2ТО ППД-Л – інфільтрат діаметром 4 мм, а нині вона збільшилась до 17 мм. О’бєктивно: стан задовільний. Шкіра бліда, відзначаються синці під очима. Периферичні лімфатичні вузли (задній трикутник шиї) збільшені, при пальпації – еластичні, безболісні. При перкусії над верхньою часткою правої легені визначається притуплення легеневого звуку; аускультативно в цій ділянці – послаблене дихання, сухі хрипи. На оглядовій рентгенограмі органів грудної клітки: у верхній частці правої легені – інтенсивне, гомогенне затемнення, без чітких контурів, яке зливається з коренем легені. Аналіз крові: л – 12,0х109 /л, е – 5%, п – 6%, с – 61%, м- 10%, ШОЕ – 22 мм/год.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для визначення клінічного діагнозу?
3. Яке лікування необхідно рекомендувати дитині?

Задача 2.
Хлопець 13-ти років скаржиться на сильний кашель, нездужання, періодичну субфебрильну температуру тіла, зниження апетиту. З приводу пневмонії лікувався в стаціонарі протягом 1,5 місяців антибіотиками широкого спектру дії. Ревакцинований у 7 років. У 8 років проба Манту з 2ТО ППД-Л- інфільтрат 10 мм, в 9 років – 8 мм, в 10 років – 5 мм, у 11 років – 3 мм, а в 12 років реакція Манту не проводилась. Контакту з хворими на туберкульоз не відмічає. Периферичні лімфатичні вузли не збільшені. Над легенями ясний легеневий звук, дихання везикулярне. Реакція Манту з 2ТО ППД-Л – інфільтрат – 20 мм. На оглядовій рентгенограмі в нижній частці правої легені визначається інтенсивна тінь з ознаками звапнення, підсилення легеневого малюнку в базальному відділі. В правому корені також відмічаються 2 тіні у вигляді “тутової ягоди”. Аналіз крові: л – 9,0х109/л, е – 2%, п – 6%, л -30%, м – 7%, ШОЕ – 13 мм/год. Аналіз сечі і харкотиння без особливостей.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для визначення клінічного діагнозу?
3. Яке лікування необхідно призначити дитині і на який період?

Задача 3.
Дитину 10-ти років госпіталізовано до клініки зі скаргами на сильний кашель з виділенням харкотиння, в якому є прожилки крові, підвищення температури тіла до 39 0С, підвищену пітливість, відсутність апетиту. Хворіє протягом двох тижнів. Лікувалася вдома сульфаніламідними препаратами та олететрином, однак стан не поліпшився. Вакцинована в пологовому будинку. Всі проби Манту були негативними. Ревакцинація не проводилась. П’ять місяців тому був контакт з бабусею, яка хворіє на туберкульоз. Об’єктивно: дитина бліда, частота дихання – 33 за хвилину. Ліва половина грудної клітки відстає в акті дихання. Над лівою легенею, нижче кута лопатки, визначається притуплення перкуторного тону, аускультативно: дихання жорстке, є вологі хрипи. Пульс 110 за хвилину, тони серця звучні, чисті. Проба Манту з 2 ТО ППД-Л – інфільтрат 20 мм з лімфангоітом. На оглядовій рентгенограмі в шостому сегменті лівої легені визначається затемнення з нечітким зовнішнім контуром і проясненням в центрі. Лівий корінь інфільтрований. Аналіз крові: л – 11,0х10 9/л, е -1%, п – 7%, с – 69%, м – 8%, ШОЕ – 24 мм/год. Аналіз харкотиння на КСП методом мікроскопії за Цілем-Нільсеном позитивний.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для визначення клінічного діагнозу?
3. Яке лікування необхідно призначити?

Задача 4.
Дитина 6-ти років скаржиться на слабість, пітливість, підвищення температури тіла до 39 0С, кашель з виділеннямм харкотиння, біль в правій половині грудної клітки. Захворів гостро. Було діагностовано неспецифічну пневмонію. Протягом двох тижнів проводилось лікування, однак стан дитини не поліпшився. Проба Манту з 2ТО ППД – Л в попередні роки була негативною. Пальпуються дрібні, безболісні лімфатичні вузли заднього трикутника шиї. Проба Манту з 2ТО ППД-Л – інфільтрат 12 мм. На оглядовій рентгенограмі органів грудної порожнини: у верхній частці правої легені визначається затемнення з нечітким зовнішнім контуром, що зливається з коренем легені. Аналіз крові: л – 11,5х10 9/л, е – 5%, п – 9%, с – 65%, л – 16%, м – 8%, ШОЕ – 25 мм/год.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для визначення клінічного діагнозу?
3. Яке лікування необхідно призначити?

Задача 5.
У хворої дитини 5-ти років відзначаються: підвищення температури тіла до 380С, кашель з виділенням харкотиння, слабість. Загальний стан задовільний. Периферичні лімфатичні вузли не збільшені. Шкірні покриви звичайні. Перкуторно у верхній ділянці правої легені відзначається притуплення перкуторного тону і вислуховуються дрібнопухирчасті хрипи. Проба Манту з 2ТО ППД-Л – інфільтрат діаметром 20 мм. На оглядовій рентгенограмі органів грудної порожнини: у верхній частці правої легені визначається інфільтративне затемнення, яке зливається з коренем. Аналіз крові: л – 10х10 9/л, е – 1%, п – 4%, с – 66%, м – 19%, ШОЕ – 20 мм/год.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які захворювання можуть давати такі клініко-рентгенологічні ознаки?
3. Які ще дослідження необхідно провести?

Задача 6.
У дитини 6-ти років з’явилися скарги на слабість, кашель, підвищення температури тіла до 39 0С. Одночасно виник біль в правій половині грудної клітки. Шість місяців тому зроблена Проба Манту з 2ТО ППД-Л – інфільтрат діаметром 20 мм. Об’єктивно: дитина млява, вередлива, шкіра бліда, синці під очима. Лімфатичні вузли заднього трикутника шиї збільшені, безболісні. Частота дихання – 26 за хвилину. Перкуторно визначається притуплення над нижньою часткою правої легені. В середніх відділах правої легені вислуховуються вологі хрипи, в нижніх відділах дихання відсутнє. На оглядовій рентгенограмі органів грудної порожнини: в середній частці правої легені відзначається інфільтративна тінь, яка зливається з правим коренем. Правий боковий реберно-діафрагмальний синус не визначається (наявність рідини в плевральній порожнині).
1. Сформулюйте діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для визначення клінічного діагнозу?
3. Призначте лікування.

Задача 7.
Дитина 4-х років скаржиться на млявість, знижений апетит, пітливість, періодичну субфебрильну температуру тіла. У дитини був контакт з дідусем, який хворіє на туберкульоз легень. Проба Манту з 2 ТО ППД-Л – інфільтрат діаметром 14 мм. В минулому році інфільтрат був діаметром 5 мм. Дитина бліда, пальпуються численні, дрібні шийні лімфатичні вузли. Мигдалики не змінені. При перкусії відмічається ясний легеневий звук, дихання везикулярне. На оглядовій рентгенограмі органов грудної клітки відхилень від норми не виявлено. Аналіз крові: незначне прискорення швидкості осідання еритроцитів, зсув нейтрофілів вліво, еозинофілія, лімфопенія.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для визначення клінічного діагнозу? 3. Яке лікування необхідно рекомендувати дитині?

Задача 8.
У дитини 6-ти років проба Манту з 2ТО ППД-Л – інфільтрат діаметром 15 мм. Рік тому проба Манту була негативною. Післявакцинний рубчик має діаметр 5 мм. Аналіз крові: л – 10 х 109 /л, ШОЕ – 5мм/год. На оглядовій рентгенограмі органів грудної порожнини змін не виявлено.
1. Який стан відмічається у дитини?
2. Яка ваша тактика відносно дитини?

Задача 9.
До фтизіатра направлена дитина 5-ти років у зв’язку з тим, що проба Манту з 2 ТО ППД-Л – інфільтрат – 19 мм. Дитина стала вередливою, млявою, у неї погіршився апетит. Два тижні тому з’явилося покашлювання. Батьки здорові. Рік тому реакція Манту з 2 ТО ППД-Л була 5 мм. Температура тіла 37,20 С. Шкіра бліда, синці під очима. На лівому плечі – білястий рубець діаметром 5 мм. Пульс – 138 ударів за хвилину. Печінка виступає з-під краю правої реберної дуги на 2 см, пальпується край селезінки. Фізіологічні відправлення в нормі. На оглядовій рентгенограмі органів грудної порожнини патологічних змін не виявлено. Аналіз крові: л -9,0109/л, ШОЕ – 20 мм/год, в іншому – без особливостей.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для визначення клінічного діагнозу? 3. Яке лікування необхідно рекомендувати дитині?

Задача 10.
У дитини 6-ти років відмічається пітливість, субфебрильна температура тіла, зниження маси тіла, дратівливість. Дитина вакцинована у пологовому будинку. На лівому плечі є рубчик діаметром 2 мм. В 1 і 2 роки проба Манту з 2 ТО ППД-Л була діаметром 7 мм, у 3 роки – 4 мм, у 4 роки – 6 мм, у 5 років – 10 мм, у 6 років – 14 мм. Батько дитини хворіє на туберкульоз (МБТ+). Об’єктивно: шкіра бліда. Периферичні лімфатичні вузли не збільшені. При перкусії над легенями відмічається ясний легеневий звук, при аускультації – везикулярне дихання. З боку серцево-судинної системи змін не виявлено. Живіт при пальпації м’який, безболісний. Печінка та селезінка не пальпуються. Аналіз крові: л – 8,0х109/л, ШОЕ – 18 мм/год.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для визначення клінічного діагнозу? 3. Яке лікування необхідно рекомендувати дитині?

Задача 11.
Дитина 7-ми років скаржиться на слабість, швидку стомлюваність, поганий сон, відсутність апетиту, кашель. Відмічається субфебрильна температура тіла 37,30С. Об`єктивно: шкіра бліда, тургор її знижений, синці під очима. Пальпуються дрібні, щільні, безболісні лімфатичні вузли заднього трикутника шиї. З боку легень перкуторно і аускультативно змін не виявлено. Порушень з боку серцево-судинної системи і органів травлення немає. Проба Манту з 2 ТО ППД-Л – інфільтрат діаметром 12 мм, у 6 років – 8 мм. На оглядовій рентгенограмі органів грудної клітки змін не виявлено. Аналіз крові: л – 9,0×109/л, е -2%, п -7%, с – 66%, л – 27%, м – 6%, ШОЕ – 18 мм/год. У дитини є контакт з батьком, який хворіє на туберкульоз.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для визначення клінічного діагнозу? 3. Яке лікування необхідно рекомендувати дитині?

Задача 12.
До лікаря звернулася мама з дитиною 4-х років з приводу того, що батько дитини 2 тижні тому госпіталізований до протитуберкульозного диспансеру з діагнозом: інфільтративний туберкульоз верхньої частки правої легені, фаза розпаду і обсіменіння, МБТ+.
Об’єктивно: дитина задовільного вгодовування. Шкіра і слизові оболонки блідо-рожеві, чисті. Периферичні лімфатичні вузли не пальпуються. Перкуторно над легенями – ясний легеневий звук. Дихання везикулярне, хрипів немає. Живіт при пальпації м’який, безболісний. Печінка не збільшена, край її рівний, гладенький. Дитина вакцинована у пологовому будинку. На лівому плечі відмічається рубчик діаметром 5 мм. У рік проба Манту з 2 ТО ППД-Л – інфільтрат 10 мм, у 2 роки – 7 мм, у 3 роки – 4 мм. На даний час проба Манту з 2 ТО ППД-Л – інфільтрат діаметром 4 мм.
1. Яка повинна бути тактика лікаря фтизіопедіатра?
2. Які необхідно провести заходи?
3. Складіть план обстеження дитини.

Задача 13.
Дитина 6-ти років скаржиться на поганий апетит, слабість, підвищену стомлюваність. Протягом останніх 6-ти місяців відмічається періодичне підвищення температури тіла до 37,2 – 37,5 0С. Батько дитини знаходиться на обліку в протитуберкульозному диспансері. Два роки тому проба Манту з 2 ТО ППД-Л в дитини була 5 мм. На передній поверхні гомілок – багряні плями округлої форми. Реакція Манту з 2 ТО ППД-Л – 20 мм. На оглядовій рентгенограмі органів грудної клітки: інфільтрат у прикореневій ділянці праворуч. Аналіз крові: л – 9,6 10 9/л, е – 6%, п -4%, с -60%, м -10%, л – 20%, ШОЕ – 22- мм/год.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для встановлення клінічного діагнозу?
3. Яке необхідно призначити лікування?

Задача 14.
Після перенесеного грипу у дитини 4-х років з’явився кашель з виділенням харкотиння, температура тіла 37,8 0С, слабість, пітливість. Протягом місяця безуспішно лікувався з приводу пневмонії. Проба Манту з 2 ТО ППД-Л в 1 рік – 8 мм, у 2 роки – 5 мм, у 3 роки – 14 мм. На лівому плечі є післявакцинний рубчик діаметром 4 мм. Перкуторно в міжлопатковій ділянці праворуч визначається притуплення легеневого звуку, аускультативно – жорстке дихання. Тони серця приглушені. Проба Манту з 2 ТО ППД-Л -15 мм з везикулою. На оглядовій рентгенограмі органів грудної клітки правий корінь розширений, малоструктурний, зовнішні контури його нечіткі. Аналіз крові: Л –10,0х10 9/л, ШОЕ – 25 мм/год. Аналіз сечі без особливостей.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для встановлення клінічного діагнозу?
3. Яке необхідно призначити лікування?

Задача 15.
У дитини 5-ти років вперше виявлена позитивна проба Манту з 2 ТО ППД-Л – інфільтрат 15 мм. Мати дитини відмічає, що хлопчик став млявим, схуд, періодично покашлює. Об’єктивно: шкіра бліда, тургор її знижений, поствакцинного знаку немає. Пальпуються всі групи периферичних лімфатичних вузлів (дрібні, еластичні, безболісні, рухливі). При перкусії в міжлопатковій ділянці визначається вкорочення перкуторного тону. Аускультативно: дихання послаблене. На оглядовій рентгенограмі органів грудної порожнини: корінь лівої легені розширений, з нечіткою зовнішньою межею, зливається з тінню серця. Легеневі поля без особливостей. Аналіз крові: л – 11,0х10 9/л, п – 6%, с – 34%, л – 22%, м – 8 %, ШОЕ – 20 мм/год. Аналіз сечі і мокротиння без особливостей.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для встановлення клінічного діагнозу?
3. Яке необхідно призначити лікування?

Задача 16.
Дитина 5-ти років скаржиться на слабість, погіршення апетиту і сну, кашель з виділенням харкотиння. Рік тому був контакт з бабусею, яка хворіє на туберкульоз. До 4-х років проба Манту з 2 ТО ППД-Л була діаметром 4 мм. Місяць тому з’явились вказані скарги. Об’єктивно: дитина млява; зниженого вгодовування. Шкіра бліда. Пальпуються шийні лімфатичні вузли. У середньому відділі лівої легені та міжлопатковій ділянці визначаються вкороченння перкуторного тону і послаблене дихання. Проба Манту з 2 ТО ППД-Л – інфільтрат діаметром 19 мм. На оглядовій рентгенограмі органів грудної клітки: у корені лівої легені визначається пухлиноподібне утворення з нечітким зовнішнім контуром. Аналіз крові: л – 10,0х10 9/л, п – 7%, с – 50%. л – 25%, ШОЕ – 21мм/год.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для встановлення клінічного діагнозу?
3. Яке необхідно призначити лікування?

Задача 17.
Дитина 8-ми років скаржиться сухий кашель, слабість, порушення сну, субфебрильну температуру тіла. В 6 років проба Манту з 2 ТО ППД-Л – інфільтрат діаметром 4 мм, в 7 років – 14 мм. Обстеження дитині не проводилось. Об’єктивно: шкіра бліда, під очими синці. Дихання везикулярне, хрипи не вислуховуються. Перкуторно – ясний легеневий звук. На оглядовій рентгенограмі органів грудної клітки корінь правої легені інфільтрований, розширений, має нечіткі зовнішні контури.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для встановлення клінічного діагнозу?
3. Яке необхідно призначити лікування?

Задача 18.
У підлітка 14-ти років, після перенесеного ГРВЗ, з’явилося покашлювання і субфебрильна температура тіла. Об’єктивно: стан задовільний. Шкіра звичайного кольору. Периферичні лімфатичні вузли не збільшені. Перкуторно над легенями – ясний легеневий звук. Дихання везикулярне, хрипи не вислуховуються. На оглядовій рентгенограмі органів грудної порожнини: легеневі поля без видимих інфільтративних і вогнищевих змін. В корені лівої легені визначаються збільшені, звапнені лімфатичні вузли. Аналіз крові без особливостей.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для встановлення клінічного діагнозу?
3. Яке необхідно призначити лікування?

Задача 19.
Дитина 10-ти років госпіталізована до клініки зі скаргами на кашель з виділенням харкотиння, підвищення температури тіла до 38 0С, слабість, відсутність апетиту. Захворів гостро, після переохолодження. Протягом 10 днів лікувався антибіотиками вдома, стан не поліпшився. Дитину госпіталізовано. Об’єктивно: шкіра бліда. Пальпуються збільшені лімфатичні вузли заднього трикутника шиї ліворуч (еластичні, безболісні). Перкуторно в міжлопатковій ділянці ліворуч визначається вкорочення перкуторного тону, в цьому ж місці – дихання жорстке, сухі хрипи. На оглядовій рентгенограмі органів грудної клітки корінь лівої легені інфільтрований, збільшений, зовнішній контур його нечіткий, зливається з тінню серця. Ревакцинований в 7 років. В 9 років проба Манту з 2 ТО ППД-Л – 9 мм, зараз – 17 мм. Аналіз крові: л – 11,0х10 9/л, п-7%, с-65%, л-16%, м – 8%, ШОЕ – 20мм/год.
1. Сформулюйте попередній діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для встановлення клінічного діагнозу?
3. Яке необхідно призначити лікування?

Задача 20.
У дитини 7-ми років раптово з’явився біль в провій половині грудної клітки колючого характеру, задишка, сухий кашель, слабість, підвищення температури тіла до 37 0С. Дитина госпіталізована з підозрою на пневмонію. Не ревакцинована. Дитина контактувала з родичем, який хворіє на туберкульоз, після чого не була обстежена. В 6 років проба Манту з 2 ТО ППД-Л була негативною. Об’єктивно: дитина бліда, млява. Пальпуються збільшені лімфатичні вузли шиї. Перкуторно в середньому відділі правої легені визначається посилення легеневого звуку, аускультативно – жорстке дихання. В нижній частці правої легені – вкорочення легеневого звуку, дихання не вислуховується. На оглядовій рентгенограмі органів грудної порожнини: корінь правої легені розширений, інфільтрований, має нечітку зовнішню межу. Правий бічний реберно-діафрагмальний синус і контур діафрагми не визначаються. Аналіз крові: л – 11,0х10 9/л, п-7%, с-65%, л-16%, м – 8%, ШОЕ – 20мм/год.
1. Сформулюйте діагноз.
2. Які дослідження необхідно провести для визначення клінічного діагнозу?
3. Призначте лікування.

Купити

Написати коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *