Безкоштовно

Оптимальне співвідношення різних видів трудової діяльності людини і відпочинку (пасивного й активного)

views 92

На стан здоров’я людини істотний вплив роблять соціальні фактори, головним з яких є трудова діяльність у поєднанні з повноцінним відпочинком.

Раціональний режим праці і відпочинку – це необхідний елемент здорового способу життя. При правильному і постійно дотримується режиму в людини виробляється чіткий ритм функціонування організму, що створює оптимальні умови для роботи і відпочинку і тим самим сприяє зміцненню здоров’я, поліпшенню працездатності і підвищенню продуктивності праці.

Поняття відпочинку людини носить характер комплексний. У нього в першу чергу включається: 

1. Нічний сон людини повинен бути достатнім за часом і комфортним за умовами. Час сну повинна забезпечувати повне «висипання» людини, тому що недосипання призводить до зниження працездатності (в першу чергу знижується концентрація уваги, збільшується час простої рухової активності, погіршується орієнтація людини в просторі, порушується точність рухів і т.п.).

Можна додати, що одним із видів катувань і болісною стратою є позбавлення людини сну.

До умов сну відносяться такі чинники, як зручна постіль, аерація і температура приміщення, відсутність сторонніх шумів, розташування ліжка по відношенню до сторін світу (бажано спати головою на північ і сітці Коріоліса).

2. Повноцінне харчування передбачає, в першу чергу забезпечення організму людини достатньою кількістю вуглеводів, білків, жирів, вітамінів і мінеральних речовин.
До питань харчування відноситься також склад води, яку вживає населення кожної конкретної місцевості. В даний час у всіх країнах почастішали випадки забруднення водойм техногенними відходами та нафтопродуктами.

3. Пасивний або активний види відпочинку можуть використовуватися різними людьми, в залежності від ступеня втоми і типу вищої нервової діяльності.

Пасивний і активний відпочинок можна розглядати в рамках добового режиму, мікро-, мезо-і макроциклів життєдіяльності (тижневий, сезонний багаторічний цикл).

Для вибору виду відпочинку велике значення має специфіка трудової діяльності людини, яка може носити переважно розумовий, фізичний або комплексний характер.

Пасивний відпочинок включає в себе денний сон, читання літератури, перегляд ТБ, прослуховування музики удома, на дачі, на природі, в будинках відпочинку, на березі моря, річки і т.п. (Тобто всі види малорухливого проведення часу). Пасивний вид відпочинку використовують люди всіх видів трудової діяльності.

Активний відпочинок здійснюється на основі теорії про вплив на організм людини, так званих «рухових перемикань». Основний сенс «рухових перемикань» полягає у зміні спрямованості рухових дій. Так, наприклад, фізичні навантаження, спрямовані на розвиток силових можливостей, чергуються з вправами спрямованими на розвиток гнучкості і т.п.

На тому ж принципі засновано чергування розумової і рухової діяльності, де остання є формою активного відпочинку, що сприяє відновленню ефективності розумової діяльності.

При використанні активного відпочинку необхідно враховувати характер трудової діяльності займаються. Так особам, які займаються розумовою працею, які свій робочий день, в основному, проводять у сидячому положенні, можуть бути рекомендовані будь-які види рухової активності.

Тим, у кого трудова діяльність пов’язана з фізичними навантаженнями, в першу чергу може бути рекомендовано плавання, участь у спортивних іграх, вправи, спрямовані на розвиток гнучкості.

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *