Безкоштовно

Мандрівка країною Елементарією (урок-подорож)

views 120

Конспект уроку

Мета заходу: узагальнити учнів з теми «Періодичний закон і періодична система хімічний елементів Д. І. Менделєєва»; стимулювати пізнавальну діяльність учнів; розвивати інтерес до предмета; формувати вміння швидко і чітко формулювати свої думки, логічно викладати їх і обстоювати свою точку зору.

Матеріали й обладнання: таблиця хімічних елементів Д. І. Менделєєва, схема-маршрут подорожі.

Організація класу

Учитель. Підсумковий урок з теми «Періодичний закон», періодична система хімічних елементів та будова атомів» ми проведемо у вигляді мандрівки країною Елементарією. Мешканці цієї країни дуже різні, навіть з протилежними характерами, але всі вони поважають закони свого засновника. Мандрівка буде проходити за таким маршрутом:

 • станція «Розминка»;
 • станція «Географічна»;
 • станція «Біологічна»;
 • станція «Історична»;
 • станція «Літературна»;
 • станція «Кінцева».

Похід буде важким і вимагатиме певних знань, умінь, навичок. Щоб дістатися кінцевої зупинки, потрібно здолати дві перешкоди, Символьний та Митний контроль, набравши певний багаж трофеїв – зірочок.

Для подорожі клас було заздалегідь розподілено на творчі групи, які обрали назву своїй групі – назву елемента.

За першим столом працює творча група Натрій, за другим столом – група Фосфор, за третім – група Хлор.

У центрі кожного стола лежать кружечки різних кольорів і різної вартості: зелені – 1 бал, червоні – 3 бали, сині – 7 балів.

За правильну відповідь на запитання учень бере відповідний кружечок, який зберігає до кінця подорожі.

Перш ніж вирушити у дорогу, давайте подивимось, що ж за квитки вам випали. Для цього потрібно написати електронну формулу елемента-назви вашої творчої групи та розмістити електрони відповідного атома по комірках.

А тим часом команди беруть участь у розминці.

Станція «Розминка»

 1. Ким і в якому році був відкритий «Періодичний закон».
 2. Атом це …
 3. Ядра атомів складаються із …
 4. В якому році таким була запропонована ядерна модель атома. (1911 рік Резерфордом)
 5. Графічне зображення періодичного закону це …
 6. Яке століття на вашу думку називають атомним? (ХХ ст.)
 7. Вертикальний стовпчик у якому розміщені хімічні елементи подібні за властивостями називаються …
 8. Яка кількість елементів була у періодичній системі на час відкриття і на даний час.
 9. Які розчини називаються електролітами?
 10. Скільки елементів знаходиться в тілі людини?
 11. Який елемент цінується в десятки разів дорожче за золото, і в якому випадку платять гроші, щоб його позбутися? (Діамант. Сажа)
 12. До назви якої найважливішої для життя рослини, сполуки, що забарвлює рослину в зелений колір, входить назва хімічного елемента?

Станція «Географічна»

Щоб подолати цю станцію, потрібно відповісти на певні запитання, ціна відповіді – 1 бал.

 1. Які хімічні елементи названі на честь частин світу? (Європій і Америцій)
 2. Перерахуйте елементи, названі на честь країн? (Германій – Німеччина, Францій – Франція, Полоній – Польща, Рутеній – Росія, Галій – Франція)
 3. Назви яких елементів походять від назв столиць європейських держав? (Гольмій – від стародавньої назви Стокгольма, Лютецій – від стародавньої назви Парижа, Гафній-від стародавньої назви Копенгагена)
 4. Який елемент названий за найменуванням острова? (Купрум – від о. Кіпр)
 5. Назва якого елемента походить від назви півострова? (Скандій – Скандинавський півострів)
 6. Який хімічний елемент названий на честь штату в США? (Каліфорній)
 7. До назви яких елементів входять назви рік? (Радон – Дон, Нілсборій – Ніл, Індій – Інд, Полоній – По)
 8. Який хімічний елемент названий на честь провінції в Німеччині? (Реній – Рейнська провінція)
 9. Замініть першу букву в назві хімічного елемента й отримайте назву протоки між Європою й Азією. (Фосфор – Босфор)
 10. Замініть останню літеру в назві радіоактивного хімічного елемента й отримайте назву гірської системи, що є кордоном між Європою і Азією. (Уран – Урал)

На нашому шляху з’явилась перешкода – Символьний контроль. Щоб здолати її треба захистити назву своєї команди. Для цього потрібно дати характеристику елемента (назви своєї групи) за місцем розташування в періодичній системі. Ціна відповіді – 3 бали.

Станція «Біологічна»

Ціна відповіді на питання – 1 бал.

 1. На який хімічний елемент багата ламінарія? (На Іод)
 2. Що таке золотий корінь? (Так називають радіолу рожеву – лікарську рослину)
 3. Назвіть хімічний елемент, назва якого збігається з російською назвою соснового лісу? (Бор)
 4. Який метал має бактерицидні властивості? (Срібло)
 5. Нестача якого елемента в організмі людини призводить до карієсу? (Флуору)
 6. До назви яких хімічних елементів входять назви тварин? (Менделевій- лев, Цирконій – коні)

На нашому шляху ще одна перешкода – Митний контроль. Щоб здолати її, потрібно охарактеризувати хімічні властивості елементів – назв ваших груп.

До дошки виходять з кожної групи по одному представнику. Ціна відповіді – 7 балів.

Учитель. Поки ваші товариші працюють біля дошки, ви послухаєте казку із життя хімічних елементів. Слухати треба уважно, щоб ви змогли вказати кількість хімічних елементів, задіяних у казці.

З життя хімічних елементів

Поблизу великого Бору на Фермій жив кіт на ім’я Лютецій. Яка це була країна – невідомо. Може, Андій чи Германій, а може, Америцій, а той Францій.

Кіт був не простий, а чарівний. Він був надзвичайно Актицій і рухливій, як Меркурій. Очі кота світились, як Фосфор, а сам він уночі ставав Неодим. Шубка в нього Сірка з двома біленькими плямами на Талій.

На цій Фермій крім котика Лютецій мешкали ще маленька дівчинка Галій та її мама Іридій. Лютецій був завжди Радій бачити Галій. Вона часто Берилій котика на руки і бавилась з ним. Котик інколи захоплював мишку у Полоній і то був великий Цирконій, коли мишка тікала з Полоній і Молібден Бога за свій порятунок.

Наближався день народження Галій і вона Гадоліній про свої подарунки. Приїхали гості з Європій, Америцій, Рутеній: Ванадій та Арсен із Тулій, Родій з Каліфорній, Нікол із Самарій. А найкращим подарунком виявився маленький песик Кобальт. На шиї в нього виблискував сріблястий Сицілій.

Мама Іридій діставала з Барію гостинці й частувала гостей. Свято було веселим та радісним і тривало, аж поки Гелій сіло за обрій, а на небі з’явився Селен. Між Лютецієм і Кобальтом ледве не дійшло до невеличкого Скандію, але котик був у стосунках великий Технецій і злагодив їх, Ніобій нічого й не сталося. І собачка завжди зустрічав котика веселим – Гафній, Гафній!

Хто був уважний і вкаже правильну кількість хімічних елементів, заданих у казці, отримує 1 бал (41 хімічний елемент).

Станція «Історична»

Характерна тим, що тут кожна група розповідає все, що вона знає про свій елемент. Кожне повідомлення оцінюється у 3 бали.

Натрій – латинська назва натріум, у перекладі з грецької означає «природна сода». Відкритий натрій у 1807 році англійським ученим Г. Деві. Це – сріблясто-білий метал, дуже м’який. У природі зустрічається тільки у зв’язаному стані. За поширеністю в земній корі Натрій посідає шосте місце – це 2,5% за масою. Мінерали Натрію дуже різноманітні. Найважливіші з них: кам’яна сіль, глауберова сіль, натрієва селітра. Натрій має один стабільний ізотоп з масовим числом 23.

Фосфор – латинська назва фосфорум у перекладі з грецької означає «той, що несе світло». Уперше згадується у ХІІ ст. арабським алхіміком Алхідом Бехілом, але автором відкриття вважається німецький алхімік К. Брану. Рік відкриття – 1669. Фосфор – один із найпоширеніших елементів у земні корі (0,093% за масою). У вільному стані фосфор не зустрічається через високу хімічну активність, а у зв’язаному стані він входить до складу близько двохсот мінералів, головним чином апатитів і фосфоритів. Великі запаси апатитів є на Кольському півострові. Фосфор міститься і в організмі людини – близько 1,5 кг, переважно в кістках.

Хлор – латинська назва хлорум у перекладі з грецької означає «зелений». Автором відкриття вважається шведський учений К. Шеєле. Рік відкриття – 1774. У природі Хлор широко поширений – 0,017% за масою в земній корі. Найбільш поширені його мінерали: кам’яна сіль, сильвініт, карналіт. Дуже багато солей Хлору розчинено у гідросфері, особливо в морях і океанах. За нормальних умов газоподібний хлор у 2,5 раза важчий за повітря (1 л хлору важить 3,24 грами). Хлор добре розчиняється у воді, дуже отруйний, подразнює слизові оболонки навіть у малих кількостях. Хлор має два ізотопи з масовими числами 35 і 37.

Ось ми дістались станції «Літературна», до якої ви готувались заздалегідь. Це було одним із ваших домашніх завдань. Вам потрібно прочитати знайдені вірші, пов’язнані з хімією та хімічними елементами. За кожен гарно прочитаний вірш ви отримуєте по 2 бали.

Загадки станції «Літературна»

Учні готували самостійно. Це вірші, легенди про хімічні елементи та речовини.

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *