Безкоштовно

Концепція циклів розвитку рельєфу

views 106

До методологічних основ теорії літодинамічного потоку належать:

  • ідея циклічності, колообігу речовини та енергії на Землі;
  • ідея систем­ності: літодинамічні потоки розглядають як взаємодію між геосфера­ми, що складають надсистему планети Земля, своєрідним елементом якої є земна поверхня. У цій надсистемі вона виконує функцію ос­новної поверхні обміну, що зумовлюється її поляриим характером.

Ідея літодинамічного потоку має геологічний характер, що відобра­жено в її назві. Вона є альтернативою ідеї географічного циклу В. Дей- віса, яка ґрунтується насамперед на геоморфологічних поняттях. Дехто з учених пропонує для геоморфологічного аналізу використовувати концепцію послідовності й створення власного часу рельєфу (теорію В. Дейвіса); інші віддають перевагу ідеї циклічності та застосуванню поняття геологічного часу (теорія М. Флоренсова).

Ідея географічного циклу була відображенням досягнень геомор­фології на початковому етапі її розвитку як науки і в подальшому постійно впливала на розвиток теоретичної геоморфології, а ідея літо­динамічного потоку остаточно була сформульована лише у 70-х ро­ках XX ст. Суть ідеї літодинамічного потоку одним із перших до­сить точно сформулював український учений В. Бондарчук.

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *