Безкоштовно

Класифікація атрибутів якості програмного забезпечення. Моделі якості ПЗ

views 105

Класифікація атрибутів якості програмного забезпечення:

Нефункціональні вимоги використовуються щоб оцінювати систему програмного забезпечення:

 • Продуктивність [run-time]
 • Здатність до масштабування [run-time]
 • Надійність [run-time]
 • Готовність [run-time]
 • Безпека [run-time]
 • Практичність [run-time]
 • Здатність до супроводу [structural]
 • Портативність [structural]
 • Здатність до взаємодії [structural]

Деякі інші здатності:

· Гнучкість

· Здатність до тестування

· Здатність до повторного використання

· Ефективність

· Точність

Ділові атрибути:

· Час виходу продукту на ринок

· Вартість та прибуток

· Передбачувальнийтермінслужбисистеми

· Цільовийсигмент ринку

· Графікрозгортання

· Інтеграція з існуючими системами

Продуктивність та здатність до масштабування

Продуктивність [run-time]

Ступінь, до якої система або компонент виконує свої спроектовані функції серед даннихобмежень, такі як швидкість, точність, абопам’ять.

Здатність до масштабування [run-time]

Здатність системи обробляти зростаючий обсяг роботи витонченим чином або швидко розширюватись

Надійність та готовність

Надійність [run-time]

Здатність системи або компонента  виконувати функції ,які вимоаються у відповідності з необхідними умовами в певний період часу. Може бути обчисленна як R = середнє- час-до-відмови

Готовність [run-time]

Ступінь, до якої й система або компонент є робочий і доступний, коли це потрібно для використання, часто виражається як ймовірність.

A = Середнє напрацювання до відмови / (середнє напрацювання до відмови + середнє напрацювання до ремонту)

Здатність до супроводу та портативність

Здатність до супроводу – легкість, з якою система програмного забезпечення та компоненти  можуть бути модифіковані для виправлення дефектів, підвищення продуктивності або інші атрибути. Іншими словами це адаптація до середовища що змінюється. Легкість до супроводу досягається завдяки проектуванню на рівні дрібних компонентів, що легко можуть бути зміненими. Програми що створюють дані повинні бути відділені від програм що використовують ці дані. Слідує також уникати структури сумісного використання програмами даних.

Портативність – легкість, з якою система або компонент може бути переведений з одного апаратного або програмного середовища в інше. Одним із підходів  забезпечення переносимості додатків є написання програмного коду на  мовах, що інтерпретуються, використання яких не має на увазі створення виконуваних файлів у форматі цільової операційної системи. Замість цього інтерпретатор послідовно зчитує і виконує інструкції безпосередньо з тексту програми(Джіт-компілятори, Ява, мови .НЕТ). Переносимість веб-сторінок досягається завдяки використанню  HTML, CSS, JavaScrip, та вигляд сторінок у різних веб-браузерах відрізнятиметься, щоб досягти оптимального результату потрібно переглянути сторінку у декількох нпйбльш популярних  веб-браузерах.  Ще одним методом досягнення портативності є  запуск копії  системи всередині основної ОС, з використанням програм,  що емулюють апаратне забезпечення – віртуальних машин. На такій машині встановлюється операційна система і інше оточення, необхідне додатком, а сам додаток запускається вже в рідній для нього середовищі.

Час виходу продукту на ринок

Підготовка і поширення програмного продукту вимагає значних затратЯкщо випуски вихідних версій виконуються дуже часто то користувачі не встигнуть познайомитись з можливостями нових версій, а якщо дуже рідко, то є вірогідність переходу до альтернативних систем.Прийняття рішення про випуск продукту залежить від технічної якості системи (усунення дефектів) кожна версія повинна бути з розширеними функціональими можливостями порівнюючи з попередньою потребою у новій версії на вимогу замовника

При виході нової версії продукту необхідно зібрати відповідну документацію:

* визначаються коди програм і файли з даними

* інструкції для користувача і по інсталяції системи

* конфігурація системи повинна визначатись під конкретний тип апаратних засобів і ОС і т.д.

Щоб прискорити час виходу продукту на етапі проетування можна скористатись наступним:

 • Купівля комерційних Off-the-shelf “(COTS) продуктів (COTS (комерційна готовий) продукт один, який використовується “як є”. COTS продукти призначені для легкого встановлення і для взаємодії з існуючими системними компонентами. Майже все програмне забезпечення середнього користувача ПК, підходить до категорії COTS: операційних системи, офісні продукти, обробка текстів, а також програми електронної пошти є одними з безлічі прикладів. Одним з головних переваг COTS програмного забезпечення, яке масового виробництва, є його відносно низька вартість.)
 • Повторне використання програмних елементів з попередніх проектів
 • Можливість вставки або розгортання підмножини системи залежить від декомпозиції системи на елементи

Ієрархічна модель якості ПЗ

Реляційна модель якості ПЗ

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *