Безкоштовно

Територія сучасної України під польсько-литовською владою

views 56

Перехід українських земель до складу Великого князівства Литовського

До складу Великого князівства Литовського довгий час входили українські та білоруські землі, і з пануванням Золотої Орди на цих землях у значній мірі було покінчено зусиллями ВКЛ. Починаючи з XIII століття, у боротьбі з Тевтонським орденом і Галицько-Волинським князівством формується Литовська держава.

При Великому князеві Литовському Гедимине (1316-1341) відбулося зміцнення територіальної єдності В.к. Л. (Приєдналися Мінськ, Орша, Брест, Пінськ, Туров, відбувалися спроби приєднати Київське князівство), затвердити спадкоємність князівської влади.

У 1323 році помирає останні законні спадкоємці роду Романовичів – Андрій та Лев Юрійович. Це призводить до того що «галицьке спадщину» переходить за вибором місцевих бояр у руки Болеслава Тройденович.

У 1340 році Болеслав був отруєний, а на княжий стіл запрошено Любарта Гедиміновича, хрещеного під ім’ям Дмитро. Реально влада Любарта-Дмитра обмежувалася Волинню, а столиця була в Луцьку. У 1344-1345 роках після походу польського короля Казимира III Галичина поступово переходить під владу Польщі. Польське королівство остаточно захопило Галицьку і Холмську землі у 1387 році.

У цей час ослаблені боротьбою з монголо-татарами і внутрішніми негараздами російські землі потрапили в поле зору династії Гедиміновичів. При князя Ольгерда у 1362 році до ВКЛ приєднується Київське князівство. Поступово Чорна Русь, Біла Русь Чернігівського і Сіверського князівства перейшли під владу литовської династії Гедиміновичів; склалося Литовсько-Руська держава. Це було дуже дивне об’єднання, в якому російське (українське і білоруське) населення та землі становили абсолютну більшість (80%), тому влада Литви не була репресивною, і по суті це була Російська держава з давньоруською мовою як державної і православ’ям в якості панівної релігії.

Буковина з 1359 відходить до Молдавського князівства під назвою Шипинською землі, а Закарпаття у другій половині XIII століття – до Угорщини. Таким чином землі сучасної України у XIII-XIV століттях увійшли до складу сусідніх держав.

При князів Ольгерда і Кейстута почалося масове входження українських земель: Волинь, у 1357-1358 роках – Чернігово-Сіверщина, у 1363 році – Поділля; в 1362-1363 роках – Київщина; Брацлавщина та Переяславщина.

З 1398 держава називалася Велике князівство Литовське, Руське і жемайтійськіє. Давня російська культура, закони (Руська правда) і звичаї були панівними в князівстві. Українська та білоруська шляхта підтримувала князів Кейстута, Вітовта, Свидригайла у їх боротьбі за об’єднання всіх українських та білоруських земель в єдину державу.

В умовах боротьби з хрестоносцями, Московським князівством і з-за внутрішніх конфліктів Велике князівство Литовське, Руське і жемайтійськіє вступило в союз з Польським королівством, підписавши Кревську унію (1385).

Проти зближення з Польщею виступало багато православних князів, тому в державі протягом ста років сталися три громадянські війни: Громадянська війна у ВКЛ (1381-1384), Литовсько-руська громадянська війна (1389-1392) та Польсько-литовсько-руська громадянська війна ( 1432-1437). За час останньої в межах ВКЛ протягом трьох років Фактично існувала держава – Велике князівство Руське.

У другій половині XV століття Велике князівство Литовське перетворилося із своєрідної федерації українських, білоруських та власне литовських князівств на централізовану державу.

Шварно Данилович, син короля Данила Романовича, був великим князем литовським у 1267-1270 роках.

У 1325 литовський князь Гедимін розбив російське військо князя Святослава при річці Ірпінь і встановив протекторат над Київським князівством.

Князь Владимиро-Галицької Русі Любарт Гедимінович.

Литовський князь Ольгерд, розбивши армії Золотої Орди в битві біля Синіх Вод у 1362, остаточно включає більшу частину питомих князівств до Чорного моря до складу Великого князівства Литовського. Польське королівство захопило Галицьку і Холмську землі (остаточно в 1387). Після Кревської унії 1385 посилилися польські і католицькі впливи у Великому князівстві Литовському, поступово віддалялася від влади православна руська знать. У 1456 році ліквідовано Волинське князівство, 1470 – Київське.

Костянтин Іванович Острозький (1460-1530). Великий гетьман Литви. Битва під Оршею. Костянтин Костянтинович Острозький (1526-1608). Острозька Академія на Волині (1576-1636).

Україна на німецькій карті Речі Посполитої, 1660

Внаслідок Люблінської унії 1569 року Волинь, Підляшшя, Поділля, Брацлавщина та Київщина перейшли під владу Польщі. Протягом XVI століття створюються три Литовські статути. У 1596 році Брестська унія Православної Церкви Київської митрополії з Католицькою церквою викликала перехід у католицизм частини російської знаті. Національне відродження на українських землях викликало появу братського руху.

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *