Безкоштовно

Розвиток лінгвофілософської думки у східних слов’ян

views 67

Завдання. У чому полягає специфіка розвитку лінгвофілософської думки у східних слов’ян? Як розуміли процес пізнання книжники Давньої Русі? Які парадигми філософії мови виявилися на теренах України після прийняття християнства?

Помітною особливістю розвитку лінгвофілософської думки на теренах розселення східних слов’ян був вплив двох чинників, умовно – західний раціоналізм (домінує іменна парадигма) і східний містицизм (містична, онтологічна лінгвофілософська парадигма).

Підходи до мови до кінця XVII ст., як правило, не супроводжувалися спробами філософського осмислення сутності мови. Це було однією з причин скептичного ставлення до філософії мови східних слов’ян, сприйняття її як пізньої, вторинної, не цілісної за своєю сутністю. Філософське осмислення сутності мови у східних слов’ян починається лише з праць Г. Сковороди.

Однією з найголовніших ознак східної лінгвофілософської думки загалом є не сутнісно-категоріальне розуміння мови, а її цілісно-містичне переживання, духовне осмислення як енергетейної еманації Духа. Таке сприйняття мови є результатом впливу теологічної думки східної церкви, яка формувала цілісне сприйняття світу.

З прийняттям християнства на Русі-Україні виникла літературно-книжна традиція, мовою якої стала старослов’янська давньоруської редакції. вона функціонувала як сакральна мова і водночас мова культури. У свідомості давньоруських книжників статус цієї мови був дуже високим; саме вона стала засобом вираження вічної мудрості, «богонадихнутої» правди; цією мовою не можна було брехати. Книга на Русі була найважливішим джерелом мудрості, а слово, яким вона була написана, сприймалося як засіб зв’язку з Творцем.

Найпомітнішою ознакою цього напряму (парадигми) є розуміння мови як божественного і одночасно людського витвору, як важливого засобу спілкування і злиття (теозису) з непізнаваним у своїй суті Творцем. Цю парадигму філософії мови у східних слов’ян можна визначити як теоантропологічну.

Написати коментар:

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *