Безкоштовно

Природно-заповідні об’єкти Українських Карпат. Карпатський біосферний заповідник

views 1249

В українських Карпатах знаходяться і охороняються державою заповідні території з первозданною, неймовірно красивою природою. Вони вражають погляд буйною рослинністю, кришталево чистими озерами і гірськими річками, різноманітним тваринним світом. У заповідниках суворо заборонено полювання і будь-яка господарська діяльність.

У 1993 р. в Українських Карпатах створено Карпатський біосферний заповідник. Його площа становить 57,9 тис. га. Він був створений на основі Карпатського природного заповідника. Майже вся його територія вкрита лісом.

До складу заповідника входять окремі гірські масиви (філіали), розміщені у різних гірських районах Українських Карпат:

  • Угольсько-Широколужанський;
  • Чорногірський;
  • Мармароський;
  • Свидовецький;
  • Хустський, або Долина нарцисів (рівнинний масив, розміщений на Закарпатській низовині).

Угольсько-Широколужанський масив знаходиться у центральній частині Українських Карпат (на південних відрогах Полонинського хребта). Він відомий найбільшими в Європі буковими лісами, ділянками таких реліктових лісостанів, як ягідний тис, широколиста липа, європейська та біла ялина.

Чорногірський заповідний масив – це унікальна пам’ятка природи, що входить до Карпатського біосферного заповідника. Є найвищим в Українських Карпатах. Відноситься до Рахівського району Закарпатської області. Він розташувався на висоті 700 – 2061 метрів вище рівня моря, на південному, західному схилах Чорногірського хребта. Заповідник займає площу 16375 гектарів. Охороняються субальпійські і альпійські біоценози, а також старі ялинові і ялицеві ліси. Чим особливий Чорногірський заповідний масив:

  • На його території, на висоті 2061 метр над рівнем моря, знаходиться найвища точка українських Карпат – Говерла.
  • Чорногірський заповідний масив багатий змішаними листяно-хвойними лісами. На високогір’ї можна зустріти смереки.
  • Чорногорський заповідник славиться чудовою, недоторканою природою. Тут мешкають рідкісні види тварин, багато з яких занесені в Червону книгу. На заповідній території можна зустріти альпійських і польових снігових покрипивників, трипалих дятлів, рисей, ведмедів, дрізда гірського, глухарів, жовтоголових корольків і т.п.
  • Тут знаходяться озера – Брескул, Верхнє озеро і Бребенескул.

Мармароський заповідний масив знаходиться в Рахівського району Закарпатської області.  Територія перебуває під охороною держави, займає площу 8990 гектарів. Заповідна зона розташована на північному схилі Рахівського гірського масиву, в межах висот – 750 – 1940 метрів вище моря. Особливості Мармароського заповідного масива:

  • На території заповідника красується гора Піп Іван Мармароський (її висота становить один тисяча дев’ятсот тридцять шість метрів), а також гори – Петрос (Пьетросул) (1784 метрів), Берлебашка (одна тисяча сімсот тридцять три метрів), жербан (1795 метрів) та інші.
  • У заповіднику ростуть листяні, змішані хвойно-листяні, букові ліси. Тут зеленіють буки, смеречники, можна зустріти альпійські і субальпійські луки. Деякі рослини занесені до Червоної книги. Високу продуктивність мають буково-ялицево-смерекові деревостани на Мармороському масиві, де вони охороняються на висоті 800-1700 м.
  • На високогір’ї мешкають снігова полівка, альпійська завирушка, сокіл-сапсан та інші.
  • Для рельєфу заповідної зони характерні скелясті гребені, долини міжгірські, що мають значну глибину, а також вершини і льодовикові цирки.
  • На межах заповідника розташовані басейни потоків Квасного і Білого.
  • У заповіднику представленаа різноманітна фауна. Тут мешкають полівка (снігова і альпійська), сокіл-сапсан та інші тварини.

Свидовецький гірський масив знаходиться в Закарпатській області. Він займає площу 6580 гектарів, розкинувся на високогір’ї Свидовецького хребта на висоті 600 – 1883 метрів вище моря. Чим особливий Свидовецький заповідний масив:

  • На території заповідника переважають букові ліси. Можна зустріти ясенево-буково-яворові та буково-яворові ліси, а також лісові масиви змішаного типу. Тут також ростуть ялини, смереки, ялівець сибірський, розкинулися аркто-альпійські луки і т.д. Об’єктом охорони є найвищі в державі деревостани дуба звичайного і дуба скельного, а також біологічно стійкі буково-дубові та ялицево-дубові праліси.
  • У межах заповідної території красуються вершини – Мала Близниця (1778 метрів) і Велика Близниця (1883 метра).
  • У Свидовецькому заповіднику мешкають олені і козулі, дикі свині і бурі ведмеді, куниці і білки, сови і глухарі, альпійські бурозубки і карпатські тритони, лісові коти та інші тварини.

У рівнинній частині Закарпатської низовини поблизу Хуста розташована Долина нарцисів. Тут охороняються унікальні природні зарості центральноєвропейського вузьколистого білоквіткового нарциса, який у природі трапляється дуже рідко і занесений до Червоної книги України.

Написати коментар:

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *